روش های جدید درمان زود انزالی

زود انزالی : روش های نوین درمان انزال زودرس – زوج بازار

در مقالات قبلی با انزال زودرس آشنا شدید، علل ایجاد این اختلال را شناختید و در مقاله اخیر زود انزالی، راههای درمان زود انزالی را معرفی کردیم. زوج بازار در این مقاله سعی دارد راه های درمان انزال زودرس را بررسی نماید.

 شایان ذکر است که مقالات زوج بازار اگرچه از منابع معتبرعلمی هستند اما شما باید توجه داشته باشید که روش درمان قطعی هر بیماری متکی بر پزشک متخصص این امر است. برای مثال متخصصان کلیه و مجاری ادراری، روان شناسان، زوج درمان گران و مشاوران جنسی می توانند شما را  جهت بهبود و درمان بهتر زود انزالی هدایت نمایند.

در مقاله مربوط به دلایل ایجاد انزال زودرس، گفته شد که راه های درمان زود انزالی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • روش های درمانی از طریق روان شناسی
 • روش های درمانی با استفاده از تکنیک های رفتاری و فیزیکی
 • و در مرحله آخر، درمان زود انزالی با تجویز دارو توسط پزشک متخصص

 روش های مختلف درمان انزال زودرس یا زود انزالی

امکان دارد متخصصان ترکیبی از روش های ذکر شده فوق را برای مداوای این اختلال در افراد مبتلا به انزال زودرس در نظر بگیریند. لذا شرایط هر بیمار، تعیین کننده نوع راه درمان آن است.

 • روان درمانی جهت درمان زود انزالی :

رون درمانی جهت درمان زود انزالی

این روش مختص روان پزشکان و روان شناسان است که از طریق روان کاوی بخشی از ابعاد ذهنی و فکری فرد را شناسایی نموده و پس از آن سعی می کنند مشکل را ریشه ایی حل کنند. به طور مثال یک اتفاق ناخوشایند همانند تجاوز جنسی در دوران کودکی در یک شخص، باعث شده تا در بزرگسالی گرفتار انزال زودرس شود، لذا روان شناسان در ابتدا سعی می کنند این اتفاق تلخ و آثار مخرب آن را بر روی شخص درمان کنند، و پس از آن فرد را به سمت بهبود زود انزالی هدایت می کنند.

این روش تخصصی است و بیمار حتماً باید به کارشناسان و متخصصان مربوطه مراجعه کند. به طور مثال برخی از روان شناسان و محققان دلایل روانی انزال زودرس را اینگونه بیان می کنند:

 • مرد در دوران کودکی به یکی از نزدیکان جنس مخالف خود، نظیر مادر یا خواهر، احساس نفرت داشته است.
 • در دوران کودکی به دلیل توجه بسیار زیاد به آلت تناسلی خود، یک احساس خودخواهی شدید داشته است.
 • در اولین رابطه جنسی خود که امکان دارد در دوران کودکی یا جوانی بوده باشد، تجربه یا خاطره نابهنجاری داشته است.
 • اختلال هایی در روابط پسربچه با والدین خود که منجر به خشم و عصبانیت در دوران کودکی شده است.
 • احساس گناه و شرمساری درباره رابطه جنسی و لذت جنسی
 • خشم و نفرت ناخودآگاه نسبت به زنان
 • کافی نبودن آگاهی های جنسی
 • عدم علاقه همسر مرد به عنوان شریک جنسی به مشارکت و همکاری در رابطه جنسی

موارد بالا تنها بخشی از دلایل روانی است که امکان دارد منجر به اختلال انزال زودرس شوند و از طرفی دلایلی تخصصی در زمینه روان شناسی هستند.

 • تکنیک های رفتاری در جهت بهبود زود انزالی :

تکنیک های رفتاری جهت درمان زود انزالی

برخی از محققان روش هایی فیزیکی و رفتاری را جهت بهبود انزال زودرس مورد بررسی قرار داده اند. برخی از این راه کارهای موثر رفتاری عبارتند از :

 • اولین و ساده ترین راه استفاده از کاندوم به ویژه کاندوم تاخیری است.
 • تکنیک فشردن آلت (Penile squeeze)
 • تکنیک شروع – توقف (Start-stop technique)
 • تکنیک لبه ارگاسم (Edging)
 • تمرینات کیگل یا همان تقویت عضلات کف لگن و ماهیچه پی سی
 • استفاده از پوزیشن هایی که آلت جنسی مرد کمتر تحریک شود یا کنترل بیشتری داشته باشد
 • انجام تمرین های تمرکز حسی (Sensate focusing)
 • استفاده از اسپری تاخیری جهت کاهش گیرنده های حسی نوک آلت مردانه
 • کنترل برانگیختگی با استفاده از نفس های عمیق
 • افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی و منظم نمودن برنامه آن
 • تغییر سبک زندگی مانند رژیم های غذایی
 • ترک یا کاهش مصرف سیگار و سایر دخانیات
 • ترک مصرف نوشیدنی های الکلی
 • استفاده از بی حسی موضعی با استفاده از لیدوکائین یا پریلوکائین که در واقع این ماده موثره در کاندوم تاخیری و یا اسپری تاخیری نیز استفاده شده است.

در بین روش های رفتاری اشاره شده در بالا ممکن است برای شما سوالاتی وجود داشته باشد. برای نحوه استفاده از کاندوم یا اسپری تاخیری می توانید اینجا کلیک کنید.

همچنین در سال های اخیر مشاوران جنسی تمرکز زیادی روی دو روش فشردن آلت و تکنیک شروع – توقف داشته اند.

 • تکنیک فشردن آلت به منظور کنترل انزال زودرس :

تکنیک فشردن آلت جهت بهبود زود انزالی

این روش را دو محقق به نام های مسترز و جانسون ابداع کردند. در این روش به مرد آموزش می دهند که با همکاری همسرش، که آلت او را در دستش می فشارد، بر احساسِ آلتِ خود تمرکز کند، به این ترتیب که وقتی مرد به مرحله انزال نزدیک می شود، همسرش آلت او را در دستش مشت می کند و می فشارد تا جایی که حالت نعوظ کمی از بین برود.

این مرحله فشار در ناحیه زیر کلاهک تاثیر بیشتری دارد. در واقع با عمل فشردن مقداری از خون وارد شده به آلت خارج خواهد شد و کمی نعوظ کاهش می یابد و از سوی دیگر برانگیختگی جنسی نیز کمتر می شود که در نهایت انزال را به تاخیر می اندازد.

این روش تقریباً مشابه روش لبه ارگاسم است با این تفاوت که در روش لبه ارگاسم این خود فرد است که عملیات تحریک را برای خود ایجاد می کند و پس از رسیدن به اوج لذت آن را متوقف می کند.

در بخش زیر به تعدادی از سوالات دوستان عزیز درباره تکنیک فشردن آلت پاسخ داده شده است :

سوالات زوجین درباره تکنیک فشردن آلت به منظور بهبود انزال زودرس

آیا حتما فشردن آلت در روش فوق باید توسط همسرِ مرد صورت بگیرد؟

در پاسخ باید بگوییم که اجباری وجود ندارد و خود مرد نیز می تواند این اقدام را انجام دهد اما انجام این عمل توسط همسر، نوعی تمرین مشارکت در بهبود روابط جنسی است و از طرفی مرد بیشتر می تواند بر روی حس های جنسی خود و کنترل بهتر آن تمرکز کند. شاید در مراحل اولیه استفاده از این روش، خانم ها کمی اشتباه کنند در میزان فشار وارده اما خود مرد می تواند همسرش را راهنمایی کند.

روش فشردن آلت چه مقدار در کنترل زود انزالی موثر است؟

طبق گفته محققان روش های درمان رفتاری (Behavioral Therapy) بین ۶۰ تا ۹۰ درصد موثر واقع می شوند.

چه مدت زمانی برای فشردن آلت مورد نیاز است تا انزال کنترل شود؟

مدت زمان فشردن آلت بستگی به میزان برانگیختگی مرد شما دارد. به طور معمول ۲۰ ثانیه فشردن کلاهک برای کنترل انزال کافی است و این را مرد پس از اینکه حس نمود می تواند به همسر خود اطلاع دهد تا عمل فشردن آلت تمام شود.

تا چه میزان و یا چند مرتبه در طی یک رابطه جنسی می توانیم از این روش استفاده نماییم؟

هر بار که احساس نیاز کردید نمی خواهید انزال شوید و هنوز مایل به ادامه رابطه با همسرتان هستید می توانید از این روش استفاده کنید. شما باید رضایت خود و هسرتان را مد نظر داشته باشید.اما افراط و تفریط نداشته باشید چراکه ممکن است استفاده زیاد از این روش به طور متوالی و سریع کمی حس لذت شما را کم کند.

روش فشردن آلت چه نتیجه و مزایایی در زمینه درمان انزال زودرس دارد؟

همانطور که پیش تر ذکر شد، تکنیک های رفتاری در جهت کنترل زود انزالی بسیار موثر هستند. اگر مرد به درستی و در کمال آرامش این تکنیک را استفاده نماید، به ویژه مردانی که همسرانشان همکاری خوب و صمیمانه ایی دارند، در ابتدا با استفاده از فشردن آلت به آگاهی حسی از ارگاسم خود پی می برد و پس از مدتی می تواند حتی بدون اعمال فشار به آلت خود، انزال را در اختیار خود بگیرد. اما این اختیار و کنترل به معنای مطلق نیست و کنترل کامل نیز مفهومی ندارد. بلکه منظور کنترل انزال تا رسیدن به اوج لذت جنسی است.

 • تکنیک شروع – توقف روشی برای درمان زود انزالی :

سیکل روش شروع - توقف به منظور درمان زود انزالی

این روش را ابتدا متخصصی به نام دکتر جیمز سِمانز(James Semans) در سال ۱۹۵۵ معرفی کرد. این روش سال های دراز از نظر ها دور ماند. امروزه با توجه به اطلاعات دقیق تری که درباره پاسخ هایِ جنسیِ انسان ها و اختلال های آن به دست آمده، روش یاد شده را با دقت بسیار بیشتری به کار می گیرند و بسیاری از درمان گرهای متخصص، آن را در کلینیک های خود آموزش می دهند. در این روش مرد و همسرش باید یک هماهنگی و همکاری مناسب داشته باشند.

حال نگاهی داشته باشیم به فرآیند اجرای روش شروع – توقف و نکاتی که باید در آن رعایت کنیم. چهار مرحله برای اجرای این تکنیک در نظر می گیریم :

 • مرحله اول : نوازش و تحریک و اجرای تکنیک
 • مرحله دوم : اجرای تکنیک در پوزیشنی که همسر مرد مسلط باشد
 • مرحله سوم : اجرای آن در پوزیشنی که مرد مسلط بر همسرش باشد
 • مرحله چهارم : کم کردن سرعت دخول

مراحل اجرای روش شروع - توقف جهت درمان زود انزالی

برای ادامه مطلب باید کمی حوصله به خرج دهیم. آز آنجا که کاربران عزیز زوج بازار سوالات زیادی در اجرای صحیح تکنیک های رفتاری به منظور درمان زود انزالی داشته اند، سعی کرده ایم از زبان یک متخصص و مشاور جنسی تکنیک ” شروع – توقف ” را واضح و کامل شرح دهیم. قبل از شروع مطلب باز این نکته را یادآوری می کنیم که همسر مرد نیز نقش بسزایی در موفقیت این موضوع دارد پس سعی کنید در کمال صمیمت ادامه آموزش را همراه با همسرعزیزتان بخوانید :

 • مرحله اول :

ترتیبی دهید که فرصت و موقعیتی بسیار آرام و خصوصی در خانه فراهم شود و بتوانید با خیال آسوده در کنار هم باشید و چیزی و کسی نتواند به خلوت دو نفره شما وارد شود. مثلاً دیر وقت شروع کنید تا بتوانید تلفن ها را قطع کنید و موبایل ها را خاموش کنید یا جواب ندهید. در صورتی که فرزند کوچک دارید مطمئن شوید که بچه ها به خواب عمیق رسیده اند. تلویزون را روشن نکنید. سعی کنید نور اتاق کم باشد. بهتر است از قبل دوش گرفته باشید و بدون لباس وارد تخت خود شوید.

در چنین شرایطی زوجین پیش نوازی را شروع می کنند و آن قدر ادامه می دهند که هر دو به هیجان می آیند و همین که مرد تا حدی نعوظ پیدا می کند به پشت دراز می کشد و چشم هایش را می بندد.

در این حال مرد از همسرش می خواد که نوازش و تحریک آلت او را به صورت حرکات منظم دست از بالا به پایین شروع کند. مرد می تواند دست زن را هدایت و سرعت و میزان این حرکت را با او هماهنگ کند. این حرکات منظم تا آنجا باید ادامه داشته باشد که مرد اعلام توقف دهد و بگوید بس است.

مرد در جریان این تلاش همسرش، بتید فقط و فقط به احساس های آلت تناسلی خود توجه داشته باشد و به دقت متوجه بیشتر و بیشتر شدن هیجان و برانگیختگی خود باشد، در این بین مرد نباید توجهی به همسرش داشته باشد و به این بیندیشد که آیا او راضی است و خوشش می آید یا خیر و یا اینکه اکنون خسته شده است یا خیر. اگر مرد این بی اعتنایی را حمل بر خودخواهی خود بکند، از تمرکز مطلق بر حس های شهوانی خود دور می افتد، حال آنکه این تمرکز مطلق بر حس های خود، مهم ترین مرحله از یادگیری جدیدی است که در پیش دارد. علاوه بر این، راه و روش مزبور موقتی انجام می گیرد و در واقع نوبت زن هم فرا می رسد.

این تمرین تا جایی ادامه دارد که مرد احساس کند به زودی انزال رخ می دهد اما هنوز چند نوازش دیگر لازم است تا انزال به صورت خود به خود و بی اختیار روی دهد.این جاست که مرد می گوید : ” بس است و ادامه نده ” و همسرش آلت او را رها می کند. هیجان مرد رفته رفته فروکش می کند تا جایی که مرد به این احساس می رسد که از ازنزال دور شده و مهار هیجانش را در اختیار دارد.

در این حال از همسرش می خواد که مجدداً حرکات منظم و نوازش آلت او را از سر بگیرد و شروع کند. دقت کنید که فاصله زمانی بین توقف (stop) و شروع (start) نباید بیش از چند ثانیه معدود باشد(بین ۵ تا ۲۰ ثانیه) و نباید نعوظ مرد به کلی از بین برود، بلکه فقط باید شدت هیجان و برانگیختگی کم شود. همین که مرد احساس کندشور و هیجانش به اندازه ایی شده که بر آن تسلط دارد، به همسر خود می گوید که ” حالا شروع کن ” و زن دوباره حرکت دست و نوازش آلت مرد را ادامه می دهد تا جایی که مرد خود را در مرز انزالِ بدون اختیار ببیند و دستور توقف را صادر کند و از همسرش بخواهد که دست از نوازش بردارد. این فرآیند تا سه مرتبه ادامه دارد و در چهارمین بار مرد به انزال می رسد.

نکته پر اهمیت در این تمرین جلوگیری نکردن از انزال، و به جای آن، تمرکز یافتن بر لذت حاصل از تحریک و برانگیخته شدن جنسی است. توانایی جلوگیری از انزال پس از تمرین های کافی به دست می آید.

 • اگر در طول تمرین انزال ناخواسته داشته باشیم چه می شود؟

هر گاه در خلال این تمرین ها، به هر علت، انزالِ ناخواسته پیش آمد، جای هیچ نگرانی نیست و نباید آن را حمل بر شکست و ناتوانی دست یابی به هدف تلقی کرد، بلکه فقط آن را باید یکی از کوشش هایی به شمار آورد که برای یادگیری تسلط بر انزال صورت می گیرد. هر بار تمرین، شخص را به هدف نزدیک تر می کند.

 • نکاتی درباره رفتار زن در حین تمرین شروع – توقف

 از نقش زن نباید غافل ماند. بعضی خانم ها اگر قبل از آغاز این تمرین به ارگاسم برسند، با آمادگی بیشتری تمرین را دنبال می کنند. دسته دیگری ترجیح می دهند پس از انزال شوهر، هم آغوشی داشته و مردشان آنان را از راه های دیگری به ارگاسم برساند و چه بهتر که مرد نیز اشتیاق خود را ابراز نماید.

بعضی نیز از اینکه مرد، بلافاصله پس از انزال، اشتیاق و برانگیختگی لازم را ندراد و از طرفی مجبورند به ارگاسم همسر کمک کنند، ناراحت و معذب می شوند. گروه دیگری از زنان از تحریک آلت مرد در این تمرین ها به هیجان می آیند و برای دست یابی به ارگاسم توسط شوهرشان آماده می شوند. پس بهتر است مرد رضایت همسرش را جلب کند، این قدردانی و ملاحظه برای زن بسیار مهم است.

 • این تمرین را چقدر تکرار کنیم؟

این تمرین در هفته دو یا سه نوبت تکرار می شود و آن قدر ادامه پیدا می کند تا برای مرد روان و راحت شود و تحریک آلت و هیجان و برانگیختگی ناشی از آن در اختیار و کنترل مرد قرار گیرد.

 • در طول تمرین می توانیم از ژل لوبریکانت یا روان کننده جنسی استفاده نماییم؟

حتماً از ژل لوبریکانت یا روان کننده جنسی استفاده کنید چراکه این ژل ها حس لذت بخش تری را برای شما ایجاد می کنند. چون تحریکِ آلتِ مرد با استفاده از لوبریکانت، بسیار پر احساس تر و نزدیک تر به  شرایط واژن مرطوب و لغزان است. بنا براین زن سعی کند دست خود را به ژل لوبریکانت آغشته نماید تا خشکی دستش باعث ایجاد اصطکاک نشود چراکه ممکن است این خشکی و اصطکاک حس مرد شما را کم کند و تمرین شما با مشکل مواجه شود.

 • مرحله دوم :

پس از پیدا کردن تسلط در مرحله اول تمرین شروع – توقف، نوبت به مرحله دوم می رسد و در این مرحله زوجین باید یک پوزیشنی را انتخاب نمایند که زن مسلط بر مرد باشد.

بیشتر مرد ها متوجه می شوند در شرایط خوابیدن روی زن، با سرعت و شدت بیشتری به هیجان می آیند و زود تر به ارگاسم نزدیک می شوند. به همین دلیل در این مرحله باید پوزیشنی را انتخاب کنید که زن مسلط باشد بر مرد و معمولا زن در بالا قرار بگیرد بهتر است. برای مثال فرض کنید مرد روی زمین دراز بکشد به طوری که نگاهش به سمت سقف اتاق باشد و زن بر روی دو زانوی خود به طور عمودی بر روی بدن مرد قرار می گیرد طوری که مرد در بین پاهای او باشد.

زن و شوهر همانند مرحله قبل معاشقه و پیش نوازی (foreplay) را شروع می کنند و اگر هر دو مایل باشند می توانند با دست آلت مرد را تحریک کنند تا جایی که مرد برانگیخته شده و آلت او به نعوظ کامل برسد اما مرد به مرز انزالِ بی اختیار نرسد. در همین حال مرد و زن در پوزیشن مناسب که گفتیم قرار می گیرند. در این شرایط زن آلت مرد را در دستش می گیرد و به آرامی بدنش را پایین می آورد تا آلت مرد رفته رفته وارد واژن شود و سرانجام زن روی مرد بنشیند.

زن در این شرایط باید آرام و بدون حرکت باشد و مرد تمام تمرکز و حواسش را روی احساس خوشی که از قرار گرفتن آلتش در واژن دارد متمرکز کند.پس از آن مرد می تواند از همسرش بخواهد که حرکات آرام را شروع کند و ادامه دهد تا جایی که مرد حس کند به مرز انزال نزدیک شده است و ادامه کار او را به نقطه “برگشت ناپذیر” می رساند. در این شرایط مرد به همسر خود دستور توقف می دهد و مجدداً زن در حالت آرام و بدون حرکت قرار می گیرد تا از شدت برانگیختگی و هیجان مرد کاسته شود.

زمانی که مرد کمی احساس تسلط پیدا کرد(پس از چند ثانیه) دوباره از همسرش می خواهد که حرکت رفت و برگشتی را ادامه دهد. در مرحله قبل که مرد با دست همسرش تحریک می شد، در مرحله چهارم انزال صورت می گرفت ولی در این مرحله بهتر است مرد در مرحله سوم انزال شود تا زن هم خسته نشود. در مرحله سوم حرکات رفت و برگشتی می تواند توسط خود مرد انجام شود و زن ثابت باشد تا اینگونه کم کم به تسلط مرد بر زن نزدیک شویم.

 • مرحله دوم را چند نوبت و چه مدت ادامه دهیم؟

تعداد و طول این تمرین برای همه مردها یکسان نیست. گاهی پس از دو نویت و در مواردی تا ده نوبت و بیشتر طول می کشد تا مرد با این تجربه آشنا شود و یاد بگیرد احساس های پیش از ارگاسم یا اوج لذت جنسی را دریابد.

 • در پایان مرحله دوم چه نتایجی حاصل می شود؟

 در این مرحله از تمرین ها مرد تسلط بیشتری بر انزال به دست می آورد وطول تحریک و بر انگیختگی او به پنج دقیقه یا بیشتر افزایش می یابد.

 • مرحله سوم :

پس از توانایی یافتن مرد در کنترل دوره پیش از انزالِ بی اختیار(برای چند دقیقه) به طوری که پس از چند حرکت پایین و بالا مجبور به توقف حرکت نشود، می تواند تکنیک شروع – توقف را در یک پوزیشنی که بر روی همسر خود مسلط است انجام دهد. مثلاً می تواند در این مرحله پوزیشن پهلو به پهلو را انتخاب نماید. مرد در این وضعیت سریع تر از وضعیت نشستن زن بر مرد(مرحله دوم) به اوج و هیجان می رسد، اما نه به سرعت و شدتِ وضعیتی که مرد بر روی همسر خود می خوابد و کاملاً در بالا قرار می گیرد.

در این مرحله نیز همانند مرحله قبل، مرد در شرایط فعال دخول می کند و در صورت داشتن توانایی کافی و رضایت بخش بودنِ اوضاع تا انزال ادامه می دهد، مانند مرحله دوم در نوبت سوم تمرین شروع – توقف انزال می شود.این مرحله نیز تا زمان تسلط مرد بر این شرایط ادامه می یابد.

اگر مرد با سرعت بیشتری در مرحله سوم و پوزیشن پهلو به پهلو پیشرفت کرد، می توان در گام بعدی از پوزیشن مرد بر روی زن که در آن مرد تسلط عادی و رایج را دارد آغاز کرد. دوباره اشاره می کنیم که برا یاکثر مردها قرار گرفتن روی همسر و دخول کامل، هیجان برانگیزترین وضعیتِ هم آغوشی به شمار می رود و در عین حال همین وضعیت مشکل ترین شرایط برای به تاخیر انداختن ارگاسم یا اوج جنسی در مرد هاست.

با همه این ها، تلاش برای تمرکز بر احساس های جنسی و شهوانی خود و استفاده از تکنیک ” شروع – توقف ” بیشتر مرد های گرفتار اختلال انزال زودرس یا زود انزالی را سرانجام به کنترل دلخواه حتی در تندترین و شدید ترین شرایط هیجانی می رساند.

 • مرحله چهارم :

هنگامی که مرد و زن در پوزیشن دلخواه خود و با استفاده از تکنیک ” شروع – توقف ” به رضایت کافی رسیدند و در کنترل مرد بر انزال، پیشرفت چشمگیری پیدا شده باشد، می توانند آخرین مرحله یعنی کم کردن سرعت دخول را جایگزین ” شروع – توقف ” نمایند.

در این مرحله، مرد با آهنگ و شتابِ دلخواه دست به دخول می زند و در عین حال بر احساس های خودش تمرکز می کند تا اینکه خود را در مرز رسیدن به اوج جنسی یا ارگاسم احساس کند. در این حال بجای روش متوقف کردن(که تا اینجا اموخته اید) باید سرعت دخول را آن قدر کم کند و آهسته انجام دهد تا از شذت هیجان هایش کاسته شود تا جایی که دوباره احساس تسلط پیدا کند. بسیاری از کسانی که در تلاش خود به منظور درمان زود انزالی به این مرحله رسیده اند و آن را تجربه کرده اند از اینکه به همین سادگی و با آهسته کردن آهنگ دخول می توانند بر خود مسلط شوند، بسیار خوشحال و شگفت زده شده اند.

وقتی شخص این راه کار را در خانه و با همکاری همسرش دنبال کند و نیز پیشتیبانی های روان درمانی را با مشاور و پزشک خود پیگیری نماید و به ماجرای ” مقاومت ” پی ببرد، در ۹۵ درصد مواقع به تسلط رضایت بخش بر انزال خود دست می یابد، به این معنی که می تواند حدود ۱۵ دقیقه در مرحله ” فلات ” یا همان مرحله پیش از رسیدن به انزالِ بی اختیار بماند، بی آنکه دست از تحرک بردارد یا حتی سرعت تحرک خود را تا مرز برهم زدن آن، آهسته کند. بر اساس گزارش های به دست آمده، نتایج این راه کار به نسبت نتایج سایر روش های انجام شده در این چند سال اخیر، لسیار امید بخش بوده است.

 • نقش و تاثیر رفتار همسر مرد در درمان انزال زودرس و کنترل آن

نقش زن در موفیقت درمان زود انزالی آقایان

مطالعات نشان دهنده آن است که همسرانِ مردانی که دچار زود انزالی هستند، رضایت کمتری از روابط زناشویی خود گزارش می کنند. معمولاً با طولانی شدن زمان این اختلال، روابط همسران بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد.

مطالعات نشان می دهد که زنانی که همسرانشان دچار انزال زودرس است از مشکلات جنسی و زناشویی بیشتری رنج می برند، عدم برانگیختگی و خشکی واژن و نرسیدن به ارگاسم از مشکلات شایع این زنان است.

معمولاً یکی از اشتباهات زنانی که همسرشان مبتلا به انزال زودرس است، این است که ابتدا از رو آوردن و یادآوری موضوع در گفتگوهای روزانه پرهیز می کنند، زیرا می ترسند به احساسات همسر خود خدشه ایی وارد کنند یا موجب شوند که او احساس ناتوانی بیشتری را تجربه کند.

سکوت و عدم بیان موضوع و نکفتن آنچه زن را آزار می دهد، اغلب در طولانی مدت بر روابط زوجین اثر گذاشته و موجب دوری او از همسرش می شود. این فاز که از آن با عنوان ” برهه سکوت (Collusion of silence) ” نام برده شده، موجب طولانی شدن مشکل در سکوت می شود.

اما در بعضی مواقع زن بی اختیار واکنش هایی را نشان می دهد که توسط مرد به عنوان تاییدی بر ناتوانی او در روابط جنسی تعبیر می شود و این از لحاظ روانی بسیار برای مردان مضر است و به همین دلیل مرد از درگیر شدن در روابط جنسی و پیشنهاد رابطه زناشویی خودداری می کند. مثلاً وقتی زن در مورد مسایل مردانه و مردانگی صحبت می کند، شانه بالا می اندازد و با پرسشگری به او نگاهی می کند.

با گذشت زمان، زن در درون خود دچار احساسات منفی نسبت به همسرش می شود و نمی تواند بیش از این خشم و ناراحتی خود را از او که کاملاً از روابط زناشویی اجتناب می کند پنهان کند و واکنش هایی را نشان می دهد، مثلاً در گفتگوهای روزانه با طعنه و کنایه موضوع را یادآوری می کند، یا طی دعواهایی که ظاهراً ریطی به موضوع زناشویی ندارد، موضوع عدم توانایی مرد یا بی علاقگی او به مسایل و موضوعات جنسی و روابط زناشویی را یادآوری می کند. این سرکوب ها و یادآوری ها موجب پرهیز بیشتر مرد از موقعیت های زناشویی و احساس ناتوانی بیشتر مرد می شود و بر روابط زوجین تاثیر بسیار منفی می گذارد و می تواند موجب بروز مشکلات ارتباطی شود.

در نتیجه تاکیید می کنیم که هرگز همسر مرد نمی تواند علت و سبب انزال زودرس او بشود. این نارسایی ریشه در شخص مرد دارد. با همه این ها، نگرش و طرز رفتار زن در درمان انزال زودرس مرد نقش تعیین کننده ایی دارد. تجربه های بالینی و درمانی فراوان با مرد های گرفتار انزال زودرس نشان می دهد همکاری و هم نوایی نداشتن همسر این مردها با آنان در طول جریان درمان، احتکال درمان را بسیار ناچیز و اندک می کند.

به همین دلیل احساسات، هیجان ها و نیاز های زن هم به اندازه مرد درخور توجه است و درمان گر باید تلاش مشابهی برای شناخت و درک نیازهای عاطفی همسر مرد گرفتار به اختلال زود انزالی انجام دهد و به آن ها حساس باشد. میزان آمادگی و رغبت او را در پذیرفتن روش های درمانی مختلف(به ویزه روش درمانی شروع – توقف) مد نظر قرار دهد و کمترین تردیدی برای دخالت دادن اودر درمان به خود راه ندهد.

 • دارو درمانی آخرین راه درمان انزال زودرس

تجویز دارو توسط پزشک متخصص جهت درمان زود انزالی

در همین ابتدای امر توصیه اکید می کنیم که به هیچ عنوان بدون مراجعه به پزشک متخصص و تجویز دارو توسط وی، خودتان خودسرانه دارو مصرف نکنید. چرا که اکثر داروهایی که به منظور کنترل زودانزالی استفاده می شوند جنبه آرامش دهنده دارند و در گروه داروهای مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس‌اس‌آرآی‌ها (SSRIs) ” قرار دارند. برخی از این داروها عیبارت اند از سرترالین، فلوکستین، پاروکستین.

این داروها دسته‌ای از دارو های ضد افسردگی هستند که برای درمان افسردگی و برخی از انواع اختلالات اضطرابی و اختلالات شخصیتی کاربرد دارند. از طرفی این داروها برای درمان زود انزالی ساخته نشده اند بلکه یکی از عوارض آن ها به تعویق انداختن انزال است و حتما باید با مشاوره با یک پزشک برای شما تجویز شود.

متاسفنه گاهی اوقات مشاهده می شود که از داروها و مسکن های قوی مانند ترامادول به منظور تاخیر در انزال استفاده می شود که در طولانی مدت اعتیاد را برای شخص مصرف کننده در پی دارد.

منابع :

How to overcome premature ejaculation,c1989. Kaplan, Helen, Singer

site1

site2

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *