رابطه زناشویی و رابطه جنسی ایمن

رابطه زناشویی : نکات بهداشتی مهم در رابطه جنسی ایمن را بدانیم – زوج بازار

رابطه جنسی یکی از مهم ترین روابط انسانی است که نیاز به آموزش و دانش دارد. فرقی نمی کند که شما مجرد هستید یا متاهل؟، نکته مهم این است که در یک رابطه جنسی ایمن ما باید سلامت فیزیکی و ذهنی خود و شریک جنسی مقابلمان را حفظ کنیم.

در بحث بیماری های جنسی همین بس است که خدای ناکرده اگر شخصی دچار یک بیماری جنسی مانند تبخال تناسلی شود به سختی می تواند آن را درمان کند و تاکنون درمان قطعی برای آن یافت نشده است.

یک لحظه به بیماران مبتلا به ایدز فکر کنید که چند درصد از آنان می توانند دوباره سلامتی خود را به دست آورند؟

رابطه جنسی یک از لذت هایی است که در اختیار انسان قرار دارد و نباید با ناآگاهی و عدم اطلاعات درست در زمینه علوم جنسی دچار بیماری ها و عفونت های جنسی شویم و لذت خود را تبدیل به غم و اندوه کنیم.

بهترین نوع رابطه جنسی در قالب یک ازدواج سالم و موفق است که هر دو طرف از سلامت و تعهد خود اطمینان دارند و در صورت بروز مشکل یا بیماری که در چنین شرایطی به ندرت امکان پذیر است، در جهت رفع آن تلاش می کنند و تمام روابط جنسی خارج از ازدواج وتعهد، یک رابطه جنسی پر خط حساب می شود.

روابط جنسی پر خطر امروزه بسیاری از افراد جامعه و به ویژه نوجوانان و جوانان عزیز را در به علت تجربه کم تر در معرض خطر و تهدید قرار داده است.

از طرفی مشکلات اقتصادی به وجود آمده، سن ازدواج را در جامعه ایران افزایش داده است و حدود سیزده میلیون جوان مجرد را در مقابل تهدید ها و بیماری های جنسی قرار داده است.

شاید بارها شنیده اید که ” پیشگیری بهتر از درمان است ” اما چندان در رابطه جنسی به آن توجه نکرده اید و یا چون تا بحال درگیر بیماری های جنسی نشده اید (خدا رو شکر!) به عمق اهمیت پیشگیری در روابط جنسی زیاد توجه نکرده اید.

زوج بازار قصد دارد در این مقاله شما عزیزان را با مفهوم رابطه جنسی ایمن یا امن آشنا کند تا نقش کوچکی در بهبود سلامت جامعه داشته باشیم.

رابطه جنسی ایمن چیست ؟

رابطه جنسی ایمن یعنی آنکه شما نسبت به بیماری های جنسی و یا عفونت های انتقالی از راه تماس جنسی و نحوه پیشگیری از آن ها آگاه باشید و بتوانید سلامت فیزیکی و روانی خود را در برابر چنین تهدید هایی حفظ کنید.

بنابراین با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا نکات یک رابطه جنسی امن را بررسی کنیم :

۱- استفاده از کاندوم مردانه به منظور پیشگیری از بیماری های جنسی

استفاده از کاندوم مردانه برای رابطه جنسی ایمن

کاندوم مردانه یکی از ساده ترین و در عین حال ارزان ترین روش محافظت در برابر آلودگی های ناشی از رابطه جنسی است. کاندوم مردانه می تواند در انواع مختلف رابطه جنسی اعم از رابطه واژینال، رابطه مقعدی و یا رابطه دهانی به منظور حفظ سلامت شما مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر کاندوم مردانه به طرز درست و صحیح استفاده شود می تواند خطر ابتلا به بیماری های جنسی و بارداری ناخواسته را می تواند در حدود ۹۹ درصد کنترل کند و این میزان از موثر بودن برای یک محصول ارزان قیمت بسیار کارآمد است و یعنی ارزش خرید بسیار بالایی دارد.

 • اگر شما به کاندوم لاتکس حساسیت دارید یا آلرژی دارید می توانید از کاندم پلی اورتان استفاده کنید که قدرت پیشگیری این کاندوم ها برابر با کاندوم لاتکس است. اگر به کاندوم پلی اورتان نیز دسترسی نداشتید می توانید از کاندوم طبیعی یا همان روده بره استفاده کنید. کاندوم روده بره در برابر حاملگی قدرت بازدارندگی خوبی دارد اما یکی از نقاط ضعفش ضعیف بودن در برابر بیماری ها و عفونت های آمیزشی است و در این زمینه چندان به آن ها اعتماد نکنید.
 • مطمئن باشید که اگر کاندوم مردانه را به درستی بر روی یک آلت نعوظ یافته قرار دهید احتمال پارگی کاندوم بسیار کم است و می توانید به راحتی رابطه جنسی لذت بخشی داشته باشید
 • در یک رابطه جنسی ایمن، علاوه بر مرد، زن نیز باید متعهد باشد و اگر مشکل یا بیماری دارد باید آن را با همسر یا شریک جنسی خود مطرح کند. توصیه می کنیم که خانم ها نیز در کنار همسر خود چند کاندوم مردانه یا کاندوم زنانه به همراه داشته باشند. البته باید توجه داشته باشند که نگهداری کاندوم شرایط خاص دارد و نکنه مهم دیگر توجه به تاریخ انقضای کاندوم است. همچنین کاندوم نباید در معرض نور آفتاب باشد و برای مدت طولانی در کیف پول یا داشبور ماشین و سایر مکان های نامناسب نگه داری شود. بهتر است کاندوم در یک در یک محیط سرد و خشک نگه داری شود.
 • کاندوم معمولاً پاره نمی شود مگر انکه آن را به روشی غیر صحیح استفاده کنید. در هر صورت اگر در حین رابطه جنسی کاندوم پاره شد و یا از روی آلت شما خارج شد، خونسردی خود را حفظ کنید و یک آزمایش بارداری از خانم گرفته شود و یا توسط بی بی چک بارداری خانم کنترل شود

۲- کاندوم زنانه روشی مناسب به منظور ایجاد رابطه جنسی امن

کاندوم زنانه به منظور رابطه جنسی امن

کاندوم های زنانه یکی دیگر از روش های ایمن نمودن رابطه جنسی در میان زوجین عزیز است. کاندوم زنانه در مقابل اکثر بیماری ها و عفونت های جنسی مقاوم است و به میزان مناسبی از بارداری خانم ها جلوگیری می کند.

کاندوم زنانه باید با دقت مورد استفاده قرار بگیرد تا احتمال پارگی آن کاهش یابد چون جنس این کاندوم ها از پلی اورتان است و در صورتی که به درستی در جای مناسب از واژن قرار نگیرد احتمال بارداری افزایش می یابد و یا ممکن است به داخل واژن کشیده شود و بانوان کمی آزرده شوند. در استفاده از کاندوم زنانه موارد زیر را رعایت کنید ک

 • به هیچ عنوان هم زمان از کاندوم مردانه و کاندوم زنانه استفاده نکنید چون این کار باعث پارگی کاندوم ها می شوند و از کارآیی آنان کم می شود.
 • حتماً دستورالعمل داخل بسته بندی کاندوم را بخوانید چون همانطور که اشاره نمودیم جایگذاری کاندوم زنانه بسیار مهم است و باید به درستی انجام شود
 • جایگذاری کاندوم زنانه تقریباً شبیه قرار دادن تامپون در واژن است. توجه کنید که آلت مردانه در حین رابطه جنسی وارد کاندوم زنانه می شود.
 • در صورتی که از کاندوم زنانه درست استفاده شود احتمال پارگی آن کاهش می یابد اما در صورتی که پاره شد حتما با پزشک خود مشورت کنید وآزمایش های لازم را انجام دهید.

۳- کاندوم  دهانی را در رابطه جنسی دهانی فراموش نکنید

کاندوم دهانی برای رابطه جنسی امن

در مقاله قبلی طرز ساخت کاندوم دهانی یا همان سد دهانی را برای شما توضیح دادیم. اگر نتوانستید کاندوم دهانی را در بازار تهیه کنید با استفاده از یک کاندوم کلاسیک و یک قیچی می توانید ان را بسازید. به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله مربطو به آن را حتما مطالعه کنید.

اگر از کاندوم دهانی به طرز صحیح استفاده شود، از ورود خون یا سایر ترشحات مربوط به آلت زن یا مرد به داخل دهان جلوگیری می شود و در نتیجه زوجین را از بیماری ها و عفونت های احتمالی حفاظت می کند. قبل از استفاده از کاندوم دهانی از موارد زیر مطمئن شوید :

 • کاندوم دهانی را چک کنید تا سوراخ یا حفره ایی بر روی آن نباشد. اگر لازم به شستشو داشت آن را بشویید چون حتی ذرات ریز موجود بر روی آن می تواند باعث ایجاد عفونت های واژینال می شود.
 • آن سطحی از ناحیه تناسلی که در رابطه دهانی با زبان و دهان شما تماس دارد را حتما با کاندوم دهانی بپوشانید و در طول رابطه نیز توجه داشته باشید که این سد حفظ شود.
 • به هیچ عنوان یک کاندوم دهانی را در ناحیه واژینال و ناحیه مقعد به طور مشترک استفاده نکنید، چون باعث انتقال آلودگی ناحیه مقعد به واژن می شود.
 • کاندوم دهانی همانند کاندوم یک محصول یکبار مصرف است و پس از اتمام رابطه زناشویی آن را دوباره استفاده نکنید.

۴- از ژل لوبریکانت یا همان ژل های آمیزشی استفاده کنید

ژل لوبریکانت برای رابطه جنسی ایمن مفید است

اصطکاک پوستی ناحیه آلت مردانه و زنانه باید متعادل باشد تا زوجین عزیز یک رابطه جنسی لذت بخش و ایمن را تجربه کنند.

در صورتی که این اصطکاک ناحیه تناسلی زیاد باشد احتمال عفونت های جنسی افزایش می یابد. همچنین اصطکاک زیاد می تواند منجر به پارگی کاندوم یا کاندوم دهانی شود.

ژل لوبریکانت در واقع با کاهش و متعادل نمودن اصطکاک پوستی بین آلت مردانه و زنانه، فرآیند دخول را آسان تر می کند و علاوه بر آن لذت رابطه زناشویی را افزایش می دهد. در اکثر ژل های آمیزشی مواد آنتی باکتریال نیز وجود دارد و همین امر بهداشت جنسی را بیشتر تضمین می کند و یک رابطه جنسی ایمن را در پی دارد. در زمان استفاده از ژل لوبریکانت، نکات زیر را در نظر داشته باشید :

 • بروشور و دستور العمل لوبرکانت را بخوانید تا از آن درست استفاده کنید
 • از لوبریکانت روغنی بر روی کاندوم لاتکس استفاده نکنید چون استحکام آن را کاهش می دهد و احتمال پارگی کاندوم را بالا می برد
 • استفاده از ژل های آمیزشی بر پایه روغن همراه با کاندوم های پلی اورتان مانعی ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند
 • از لوبریکانت بر پایه آب و یا بر پایه سیلیکون می توانید همراه با کاندوم های لاتکس استفاده کنید. لوبریکانت های سیلیکونی گران قیمت هستند اما لوبریکانت های بر پایه آب قیمت مناسبی دارند
 • از ژل لوبریکانت بیش از حد استفاده نکنید چون مقداری از اصطکاک برای لذت زناشویی لازم است
 • استفاده از ژل لوبریکانت همراه با کاندوم دهانی مانعی ندارد و فقط مانند موارد ذکر شده جنس لوبریکانت و جنس کاندوم دهانی را از لحاظ سازگاری در نظر بگیرید

منبع : فروشگاه اینترنتی زوج بازار

پیشنهاد زوج بازار به شما عزیزان به منظور برقراری رابطه جنسی ایمن

  

 

 

 

 

 

 

 

 

2 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *