عوارض قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری : عوارض جانبی قرص های ضد بارداری را بدانید | زوج بازار

قرص ضد بارداری : عوارض جانبی قرص های ضد بارداری را بدانید | زوج بازار

قرص ضد بارداری (Birth control pill) یکی از روش های مرسوم پیشگیری از بارداری است که اساس عملکرد آن ها بر روی تغییرات هورمونی است. همانطور که می دانید بدن ما انسان ها شامل هورمون های زیادی است و این هورمون ها تاثیر بسزایی بر روی بدن و عملکرد صحیح آن دارند.

زنان از این قرص های ضدبارداری به منظور منظم کردن دوره قاعدگی (period)، کاهش های درد های دوران قاعدگی، درمان آکنه و جوش های صورت و یا رفع حالت های سندروم پیش از قاعدگی (premenstrual syndrome)  نیز استفاده می کنند. بنابراین زوج بازار لازم دانست تا اثرات این قرص ها را برای زنان و بخصوص مادران آینده ایران زمین بیان کند.

قرص ضد بارداری

البته در همین ابتدا به این موضوع اشاره می کنیم که این قرص های ضد بارداری ممکن است به صورت های غیر از قرص خوردنی نیز یافت می شوند، یعنی به عبارت بهتر، تغییرات هورمونی بر روی بدن زن از طریقی غیر از خوردن قرص به صورت دهانی بر روی بدن اعمال می شود اما عموم مردم تمام این روش ها را با ” قرص ضد بارداری ” می شناسند. مثلاً ممکن است بجای قرص، بعضی ها از رینگ های واژینال (vaginal ring) و یا از کپسول های کاشتنی (Norplant) در زیر پوست و یا برچسب های ضد بارداری (Patch) استفاده کنند، اما همه این روش ها ساختار یکسانی دارد که از طریق تغییرات هورمون ها باعث جلوگیری از بارداری می شوند. البته چند سالی است که در ایران فقط قرص ها ی خوردنی رواج دارند و سایر روش ها منسوخ شده است.

درتمام روش های فوق از هورمون های مصنوعی استروژن (Estrogen) و پروژسترون (progesterone) استفاده شده است که روند تخمک گذاری در زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که وقتی تخمکی در زهدان زن وجود نداشته باشد، اسپرم مرد نیز نمی تواند جنینی را تشکیل دهد، چون ورود یک عدد اسپرم به داخل یک عدد از تخمک زن باعث تشکیل جنین در رَحِم مادر می شود. هورمون مصنوعی پروژسترون با نام پروژستین (progestin) نیز شناخته می شود و بر روی برخی از بسته بندی قرص های ضد بارداری این نام نوشته شده است.

برخی از قرص های ضدبارداری با نام تجاری Mini Pills فقط داری هورمون پروژستین هستند که برای بانوانی استفاده می شود که به استروژن حساسیت دارند و با خوردن آن دچار حالت تهوع می شوند و یا برای زنان شیرده مورد استفاده قرار می گیرد.

در ایالات متحده آمریکا، ۱۶ درصد از زنان و دختران بین ۱۵ تا ۴۴ سال از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند و اکثر آنان عوارض ناشی از این قرص ها را تجربه کرده اند. در کشور ما نیز از این روش به طور گسترده ایی استفاده می شود اما متاسفانه آمار دقیق و مستند از آن ارائه نشده است. ما در اینجا سعی می کنیم بانوان عزیز را از عوارض آن آگاه کنیم.

قرص های ضد بارداری انواع مختلفی دارند که آن را در مقاله دیگر می توانید بخوانید.

تذکر : قرص های ضد بارداری به هیچ وجه نمی توانند از انتقال بیماری ها و عفونت های جنسی جلوگیری کنند و فقط کاندوم هست که می تواند باعث عدم انتقال بیماری های جنسی شود.

عوارض های قرص های ضد بارداری را بررسی می کنیم :

 • لکه بینی بین قاعدگی
 • حالت تهوع
 • سردرد و میگرن
 • افزایش وزن
 • تغییر احساسات و خُلق و خو
 • عدم قاعدگی در زمان معین
 • کاهش میل جنسی
 • تغییر ترشحات واژن
 • تغییرات در بینایی به دلیل خشکی چشم، بخصوص برای کسانی که از لنز های تماسی استفاده می کنند.
 • متورم شدن و یا احساس درد در سینه ها
 • لخته شدن خون
 • رابطه جنسی دردناک به دلیل خشک شدن واژن

زوج بازار عوارض فوق را برای شما به صورت جداگانه بررسی می کند :

۱- لکه بینی بین قاعدگی در زمان مصرف قرص ضد بارداری :

لکه بینی بین قاعدگی 

بعد از مصرف قرص های ضد بارداری، خون ریزی ناگهانی بین دوره های قاعدگی رایج است و معمولاً  پس از سه ماه از شروع مصرف قرص ها این مشکل برطرف می گردد.

قرص ها در طول دوره لکه بینی بین قاعدگی همچنان موثر هستند و شما نباید تغییراتی در تعداد و دوز دارو ایجاد کنید. در صورتی که خونریزی شما بیش از ۵ روز ادامه پیدا کند و یا در صورتی که خون ریزی شما خیلی زیاد باشد و بیش از ۳ روز ادامه پیدا کند، باید با پزشک خود جهت مشاوره تماس بگیرید.

دلیل این خونریزی ها ممکن است به علت این باشد که اندومتر( پوشش داخلی رَحِم ) در حال نازک شدن می باشد و یا به دلیل ورود هورمون های بیشتر و با سطح بالاتر به داخل بدن است.

۲- حالت تهوع :

بعض از بانوان عزیز با مصرف قرص های ضد بارداری احساس تهوع می گیرند به ویژه اگر تازه مصرف این قرص ها را شروع کرده باشند. معمولاً حس تهوع و علائم مشابه آن پس از مدتی از بین می روند. سعی کنید قرص ضد بارداری را همراه غذا و یا هنگام خواب مصرف کنید چون ممکن است باعث کاهش حالت تهوع شود. اگر در زمان مصرف این قرص ها، احساس تهوع شما همچنان ادامه داشت و بیش از ۳ ماه طول کشید حتماً با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

۳- سردرد و میگرن :

قرص ضد بارداری باعث سر درد می شود

 هورمون های مصنوعی موجود در قرص های ضد بارداری امکان ایجاد سر درد و میگرن را افزایش می دهند.

امکان دارد قرص ها ی مختلف  با دوز های گوناگون باعث ایجاد علائم متفاوت بر روی هر شخص شوند.

در ابتدای مصرف این قرص ها سعی کنید از نوع ضعیف تر آن ها استفاده کنید تا حالت سر درد در شما کاهش پیدا کند.

حالت سر درد و میگرن پس از مدتی معمولا کاهش خواهد یافت اما در صورتی که این نوع علائم طولانی شدند باید مشکل خود را با یک متخصص در میان بگذارید.

۴- متورم شدن سینه ها و یا احساس درد در آن ها در اثر مصرف قرص ضد بارداری :

قرص ضد بارداری ممکن است باعث بزرگ تر شدن سینه ها و یا حساس تر شدن آن ها شود، به طوری که امکان دارد شما در ناحیه سینه احساس درد داشته باشید. این درد ها معمولا باید پس از چند هفته اول از بین بروند و در صورتی که ادامه دار شدند و یا درد ناحیه سینه ها بیشتر شد و یا اگر توده یا غده ایی در آن ها مشاهده کردید حتما باید با یک متخصص زنان مشورت کنید.

کاهش مصرف کافئین و نمک و همچنین استفاده از سوتین های جک دار و ساپورت دار باعث کاهش این نوع از درد در سینه خواهد شد.

۵- افزایش وزن ناشی از قرص ضد بارداری :

مطالعات بالینی رابطه ایی ثابت و مستقیم بین مصرف قرص ضد بارداری و نوسانات وزن را نشان نداده است، با این حال، ممکن است تجمع مایع به ویژه در اطراف سینه ها و ناحیه لگن رخ دهد.

مطالعات نشان داده است که پس از ۶ یا ۱۲ ماه از مصرف قرص های ضد بارداری تک هورمونی یا همان نوع پروژستین، به طور متوسط نزدیک به ۲ کیلوگرم افزایش وزن در بانوان عزیز مشاهده شده است.

امکان دارد برخی از روش های ضد بارداری هورمونی باعث کاهش بافت ماهیچه ها و عضلات بدن شوند.

۶- تغییر احساسات و خُلق و خو :

مطالعات نشان می دهد که مصرف قرص ضد بارداری امکان دارد بر روی رفتار و احساسات زنان تاثیر بگذارد و احتمال ایجاد افسردگی و سایر احساسات ناخوشایند در آنان را افزایش دهد. بهتر است در صورتی که چنین حالت هایی را پس از مصرف قرص تجربه کرده اید با پزشک متخصص مشورت کنید.

۷- عدم قاعدگی در زمان معین :

قرص ضد بارداری ممکن است پریود شما را نا منظم کند

با اینکه استفاده از قرص ضد بارداری یکی از روش های درمان بی نظمی دوره قاعدگی است، حتی در صورتی که شما با روش درست و به موقع این قرص ها را مصرف کنید، امکان دارد در برخی از مواقع باعث عدم پریود در زنان شود و یا قاعدگی آنان را به شدت کمرنگ و سبک کند. البته عوامل دیگری نیز بر روی این عدم قاعدگی در زمان معین و نامنظم شدن آن تاثیر دارند از جمله : استرس، بیماری و احساس ناخوشایند، مسافرت، مشکلات مربوط به تیروئید و سایر هورمون ها.

اگر در طول مصرف قرص ضد بارداری، بی نظمی قاعدگی داشتید و یا پریود شما خیلی کمرنگ و کم حجم بود، پیشنهاد می کنیم که قبل از ادامه مصرف این قرص ها یک آزمایش بارداری انجام دهید. البته کاهش جریان خون قاعدگی و یا عدم پریود ناگهانی موضوعی غیر معمول در طول مصرف این قرص ها نیست، اما اگر شما بابت این موضوع نگرانی دارید می توانید با پزشک خود صحبت کنید.

۸- کاهش میل جنسی :

فراموش نکنید که قرص ضد بارداری یک هورمون مصنوعی ساخته شده به دست بشر است، لذا امکان دارد این هورمون ها میل جنسی برخی از افراد را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث کاهش آن شود. اگر پس از مدتی همچنان این کم بودن میل جنسی ادامه داشت و این موضوع باعث نارحتی شما می شود می توانید از پزشک خود کمک و راهنمایی بگیرید.

در بعض از موارد قرص ضد بارداری ممکن است باعث افزایش میل جنسی شود. چرا؟ چون در بعضی از بانوان باعث کاهش استرس و نگرانی بارداری ناگهانی می شود و کاهش استرس افزایش لذت را در پی دارد. یا برای برخی ها مصرف قرص باعث کاهش درد قاعدگی و بهبود سندروم پیش از قاعدگی می شود و برخی از مشکلات مربوط به رَحِم در زنان را کم می کند (مانند فیبروم با اندومتریوز) از همین رو لذت جنسی را برای این دسته از بانوان ممکن است افزایش دهد.

۹- تغییر ترشحات واژن :

قرص های ضد بارداری ممکن است ترشحات واژن را تغییر بدهند

تغییر ترشحات واژن یکی دیگر از عوارض جانبی قرص ضد بارداری است. قرص ممکن است باعث کاهش یا افزایش ترشحات واژن شود و آن را از حالت طبیعی خارج کند. در صورتی که از خشک شدن واژن خود پس از مصرف قرص رنج می برید می توانید از ژل لوبریکانت یا همان ژل های آمیزشی به منظور افزایش لذت جنسی استفاده کنید. همچنین این ژل ها خاصیت آنتی باکتریال نیز دارند و سلامت جنسی شما را نیز افزایش می دهند.

معمولا تغییرات ترشحات واژن در طول مصرف قرص ضد بارداری خیلی خطرناک نیست اما تغییر رنگ و بوی ترشحات واژن یکی از نشانه های وجود بیماری و عفونت در زنان است که باید به آن دقت داشته باشند و د صورتی که درباره آن نگرانی دارید و نمی دانید که این تغییرات مربوط به مصرف قرص است و یا غیر طبیعی است؟،  می توانید با پزشک خود مشورت کنید و با انجام یک آزمایش ساده به راحتی ریشه آن را پیدا کنید.

۱۰- خشکی چشم و تغییرات در بینایی :

تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن به دلیل مصرف قرص ضد بارداری، ممکن است باعث خشک شدن و ضخیم تر شدن قرنیه چشم شود. افرادی که از لنز های تماسی استفاده می کنند ممکن است در چنین حالتی احساس آزردگی پیدا کنند چون لنز به خوبی بر روی قرنیه قرار نمی گیرد. در صورتی که از لنز استفاده می کنید و در طول دوره مصرف قرص ضد بارداری دچار اختلال بینایی شدید توصیه می کنیم که با چشم پزشک خود مشورت کنید.

۱۱- لخته شدن خون :

لخته شدن خون یکی از عوارض خیلی نادر قرص های ضد بارداری است اما خیلی خطرناک است و امکان دارد این اتفاق برای شما نیز رخ دهد. لذا توصیه می کنیم زنانی که اضافه وزن دارند،بانوانی که سنشان بالای ۳۵ سال هست، خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند و همچنین زنانی که سیگار مصرف می کنند، از مصرف قرص ضد بارداری خود داری کنند :

 • مشکلات تنفسی و ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه می تواند نشانه لخته شدن خون در قلب یا ریه باشد.
 • تورم، احساس درد و گرما در ناحیه پا، می تواند نشاته لختگی خون در قسمت پا باشد.

 

منبع : فروشگاه اینترنتی زوج بازار

 

پیشنهاد زوج بازار استفاده از انواع کاندوم به منظور پیشگیری از بارداری است چون کاندوم بهترین روش پیشگیری از بارداری است

 

 

 

4 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه می گوید

  مدتی بود میل جنسی من خیلی کم شده بود و اصلا نمی دونستم بخاطر قرص ضد باردرای هستش. تازه الان متوجه شدم.مرسی

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت می گوید

   با سلام. اکثر خانم ها این عوارض را تجربه می کنند و در صورت ادامه داشتن باید روش دیگری انتخاب کنید برای پیشگیری از بارداری

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *