عوارض قرص ضد بارداری برای زنان

عوارض قرص ضد بارداری : افزایش خطر ابتلا به سرطان در زنان با مصرف قرص ضد بارداری – زوج بازار

عوارض قرص ضد بارداری : افزایش خطر ابتلا به سرطان در زنان با مصرف قرص ضد بارداری – زوج بازار

در مقاله “عوارض قرص های ضد بارداری” شما با برخی از عوارض این نوع داروهای هورمونی آشنا شدید. در اینجا به بعضی دیگر از ریسک ها و خطرات مصرف این قرص ها اشاره خواهیم کرد. با زوج بازار همراه باشید تا با این خطر ها آشنا شوید.

خطر ابتلا به سرطان با مصرف قرص ضد بارداری

همانطور که در مقاله قبلی نیز اشاره کردیم، یکی از خطرات مصرف قرص های ضد بارداری لخته شدن خون می باشد. نه تنها لخته شدن خون، بلکه مصرف این قرص ها باعث افزایش مشکلات قلبی – عروقی خواهد شد.

سایر مشکلات ایجاد شده می تواند ترمبوز ورید عمقی (Deep Vein Thrombosis- DVT)، لختگی خون در داخل ریه و حتی حمله قلبی باشد. لذا اکیداً توصیه می کینم کسانی که ناراحتی های قلبی – عروقی دارند از خوردن قرص های ضد بارداری خودداری کنند و یا در صورت لزوم حتماً با پزشک متخصص قلب و عروق مشورت نمایند.

قرص های ضد بارداری بر روی افزایش فشار خون، تومورهای ریه و حتی بعضی از سرطان ها نیز تاثیر دارند.

مصرف این قرص ها برای افراد و شرایط زیر توصیه نمی شود و بهتر از از خوردن قرص ضد بارداری جلوگیر نمایند :

منع مصرف قرص ضد بارداری

 • زنان باردار
 • افراد سیگاری بالای ۳۵ سال سن، همچنین کسانی که بالای این سن هستند و از سال گذشته سیگار را ترک کرده اند.
 • اشخاص دارای اضافه وزن (چاقی)
 • کسانی که داروهای خاص مصرف می کنند
 • کسانی که ترمبوز یا همان لختگی خون دارند
 • افرادی که سابقه لختگی خون تا قبل از ۴۵ سالگی را دارند
 • افراد دارای میگرن به ویژه کسانی که نوع حاد آن را دارند
 • افرادی که سرطان سینه داشته اند و یا در حال حاضر دارند
 • اشخاصی که ناراحتی و یا مشکلات مربوط به کبد و کیسه صفرا دارند
 • افرادی که حداقل از ۲۰ سال پیش بیماری دیابت دارند یا با عوارض آن درگیر بوده اند

اگر در طول مصرف قرص های ضد بارداری علائم زیر را در خود مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص رجوعه کنید :

 • درد در ناحیه شکم یا معده
 • درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس و یا هر دوی این موارد
 • سردردهای بسیار شدید
 • اختلال و تاری در سیستم بینایی
 • درد و تورم در پاها
 • قرمزی، درد یا تورم در ساق پا یا ران ها

قرص های ضد بارداری و عوارض جانبی آن در بلند مدت

استفاده از قرص ضد بارداری احتمال و ریسک بیماری ها را در بلند مدت افزایش می دهد، علاوه بر ناراحتی های قلبی، انواع سرطان های رایج در میان زنان را نیز گسترش می دهد.

افزایش سرطان زنان با مصرف قرص ضد بارداری

۱- بیماری های قلب و عروقی ناشی از مصرف قرص ضد بارداری

قرص های ترکیبی ضد بارداری (قرص هایی که هم شامل پروژسترون و هم استروژن هستند) می توانند ریسک عوارض جانبی قلبی – عروقی مانند حمله قلبی، لختگی خون، افزایش فشار خون و سکته مغزی را افزایش دهد.

لذا توصیه می کنیم کسانی که به صورت خانوادگی و ارثی مشکلات و بیماری های مربوط به قلب و فشار خون را دارند از مصرف این قرص ها خودداری کنند و از سایر روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

۲- خطر سرطان مخاط رَحِم و تخمدان به دلیل استفاده از قرص ضد بارداری

طبق مطالعات صورت گرفته، مشخص شده است زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند به مراتب بیشتر دچار بیماری سرطان آندومتر یا همان سرطان مخاط رّحِم و سرطان تخمدان می شوند.

۳- سرطان سینه و ارتباط آن با قرص های ضد بارداری

همنچنین تحقیقات نشان داده است زنانی که قرص ضد بارداری مصرف کرده اند و بخصوص اگر آن در سن نوجوانی شروع کرده باشند، در معرض خطر بیشتری از سرطان سینه هستند، با این حال اگر این زنان مصرف قرص ضد بارداری را به مدت ۱۰ سال کنار بگذارند، خطر ابتلا به سرطان را در خود می توانند کاهش دهند.

سایر عوامل نیز ممکن است بر روی خطر سرطان سینه زنان تاثیر داشته باشند از جمله : سن بلوغ، سن یائسگی، سنی که اولین تجربه بارداری را داشته است و اینکه آیا تا بحال فرزندی داشته است یا خیر.

۴- سرطان دهانه رَحِم

پژو هش ها نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از قرص ضد بارداری احتمال ابتلا به سرطان دهانه رّحِم را در زنان افزایش می دهد. با این وجود دلیل اصلی سرطان دهانه رحم، ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papillomavirus-HPV) است و اینکه آیا قرص های ضد باداری بر روی این ویروس تاثیر دارند یا خیر تایید نشده است.

۵- سرطان کبد

استفاده از قرص ضد بارداری احتمال ایجاد تومورهای کبد را بالا می برد اما معمولاً این نوع تومورها بد خیم و سرطانی نیستند. برخی از مطالعات نشان داده است که مصرف این قرص ها حداقل بعد از ۵ سال، احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش داده اند و برخی دیگر نیز آن را تایید نکرده اند.

نتیجه گیری :

طبق خطرات احتمالی گفته شده در مقاله فوق و سایر مقالات معتبر دیگر، تاثیرات سوء قرص ضد بارداری بر روی بدن زنان بسیار محسوس است و ما پیشنهاد می کینم که تا جایی که امکان دارد از سایر روش ها ی پیشگیری از بارداری استفاده کنید و به ویژه سعی کنید به طور کلی روش های هورمونی را کنار بگذایر چون بسیار بر روی سلامتی زنان و مادران تاثیر بدی خواهد گذاشت.

اگرچه در برخی از موارد از این قرص ها به عنوان درمان بعضی از بیماری های زنان استفاده می شود اما مصرف مداوم آن آن برای مدت طولانی و به عنوان یک روش جلوگیری از حاملگی چندان درست به نظر نمی رسد.

 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/290196.php

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *