دلایل ایجاد زود انزالی در مردان

زود انزالی | دلایل انزال زودرس و راه های درمان آن را بشناسید-زوج بازار

 • پیش تر در مقاله ” درباره انزال زودرس بیشتر بدانید”  با تعاریف اولیه زود انزالی کمی آشنایی پیدا کردیم. در این مقاله سعی می کنیم درباره دلایل ایجاد این اختلال و را ه های بهبود و درمان آن صحبت کنیم.

اجازه دهید قبل از پرداختن به دلایل ایجاد این اختلال جنسی و روش های درمان آن، نگاهی داشته باشیم به رفتار جنسی یک شخص سالم و یک فردی که دارای اختلال زود انزالی است.

در این بیماری موضوع اساسی، عدمِ کنترلِ اختیاریِ مرد در به تعویق انداختن جریانِ انزال می باشد.برای دردک مفهوم کنترلِ اختیاری در انزال زودرس به مقاله قبلی زوج بازار رجوع کنید.

در دو شکل زیر، تفاوت دو شخص سالم و دارای زود انزالی را مشاهده می کنید. این تصاویر مربوط به کتاب خانم دکتر “هلن سینگر کاپلان” می باشد. او در این کتاب به روش های غلبه بر زود انزالی پرداخته است.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، مردی که دچار اختلال انزال زودرس هست، زمانی که به اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم می رسد به سرعت و بدون اختیار به انزال می رسد. به عبارتی روان شناسان در اصطلاح می گویند که این افراد بخش خبر و عمل مغزشان به هم نزدیک شده و یا این دو قسمت یکسان شده است که در مقاله قبلی به آن اشره نمودیم.

 

 رفتار جنسی شخصی که اختلال زود انزالی دارد

 

اما فردی که دچار زود انزالی نیست، پس از طی مراحل تحریک و برانگیختگی و رسیدن به منطقه ارگاسم، فوراً دچار انزال نمی شود زیرا او توانایی کنترل انزال خویش در این ناحیه را دارد و این تمام چیزی است که ما قرار است در طی مراحل درمان به آن برسیم. یعنی بتوانیم خود را مدتی(حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه) در اوج جنسی یا ارگاسم کنترل کنیم.  پس از اتمام این مقاله برای بررسی روش های درمان مقاله روش های درمانی این اختلال را بخوانید.

 

رفتار جنسی سالم و بدون انزال زودرس

 

در شرایط عادی و طبیعی، تحریک و تهییج جسمی و ذهنی حاصل از عشق بازی با همسر، به تدریج افزایش می یابد و سرانجام مرد را به مرحله فلات یا برانگیختگی جنسی می رساند(نمودار ۱). زن و مرد در این مرحله می توانند با تحریک های منظم و ریتمیک(Rhythmic) در مرز اوج جنسی، به لذت خود ادامه دهند. در مرحله فلات، زوجین می توانند مهار تلذذ جنسی را در اختیار بگیرند به نحوی که با کنترل سرعت تحریک به صورت منظم اوج لذت را برای یکدیگر ایجاد کنند. به طور مثال فرض کنید شما پس از معاشقه با همسر خود به مرحله لذت جنسی رسیده اید و این لذت رفته رفته به اوج یا همان ارگاسم نزدیک می شود در اینجا شما و همسرتان وقتی احساس می کنید که مرد به مرز ارگاسم نزدیک شده است کمی سرعت رابطه را کم می کنید و یا حتی می توانید آن را برای مدتی کوتاه متوقف کنید، پس از مدتی که این مراحل در مرحله مرزی تکرار می شود هم زن و هم مرد برای اوج لذت جنسی آماده می شوند و زمانی که که دیگر احساس نیازی در دو طرف نبود به راحتی می توانند خودشان را رها کنند و مرد نیز در اوج لذت به مرحله انزال می رسد. اما کسانی که دچار انزال زودرس هستند نمی توانند در سطح برانگیختگی جنسی و مرحله فلات بمانند، بلکه همین که به این مرحله می رسند، بی اختیار و ناخواسته اوج جنسی را تجربه کرده و پس از آن به انزال می رسند.

به عبارت بهتر یک مرد سالم می تواند در ناحیه برانگیختگی جنسی یا دستیابی سریع به انزال حق انتخاب داشته باشد و در مقابل فرد دچار زود انزالی چنین امکان انتخابی را ندارد و به سرعت و به شدت تحریک می شود و بلافاصله مرحله فلات را پشت سر می گذارد و به ارگاسم و پس از آن به انزال می رسد و این به معنای پایان ناخواسته رابطه جنسی است.

حال اگر شما که در حال مطالعه این مقاله هستید و درک کرده اید که انزال زودرس دارید نگران و نا امید نباشید. چرا که در مرحله نخست باید یک پزشک متخصص این موضوع را در شما شناسایی کند و تشخیص این اختلال رابرای شما تایید کند، چون تجربه نشان داده است که که برخی از مردان فقط یک وسواس فکری نسبت به این موضوع دارند و آن را به خود نسبت می دهند. از طرفی این اختلال به هیچ وجه به معنای نارسایی جنسی نیست. این مردها ناتوانی جنسی (Impotency) ندارند، بلکه نعوظ کامل پیدا می کنند ومیل جنسی آنان بی کم و کاست و بدون عیب است. از نظر روابط جنسی، این مردها هیچ عیبی ندارند جز اینکه به سرعت به ارگاسم یا همان اوج لذت جنسی می رسند.

با  زوج بازار همراه باشید تا در ادامه دلایل ایجاد زود انزالی و روشهای درمان و کنترل آن را بررسی کنیم.

 

 • چه دلایلی باعث ایجاد انزال زودرس می شوند؟

جواب دقیق این سوال به طور دقیق پیدا نیست چراکه موضوع رابطه جنسی علاوه بر مشکلات جسمی، به شدت نسبت به شرایط روحی و روانی نیز وابسته است. به هر حال متخصصان امر برخی از دلایل انزال زودرس را اینگونه معرفی کرده اند :

 • شرایط هورمونی غیر عادی در بدن و برهم خوردن موازنه آن ها
 • کمبود برخی از مواد شیمیایی مغز که تاثیر بسزایی در عملکرد صحیح آن دارد
 • تجربه های جنسی ناخوشایند، مانند خودارضایی سریع
 • تصور ذهنی بد نسبت به شرایط فیزیکی و بدنی خود، مانند اینکه حس کنید زیبا نیستید
 • کسانی که مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته اند، مانند تجاوز در دوران کودکی
 • شرایط و موقعیت هایی که رابطه جنسی را وادار به عجله، شتاب و سرعت می کند
 • اضطراب و نگرانی درباره اینکه حتما باید رابطه طولانی داشته باشیم
 • استرس در هر شکل و قالبی
 • عدم علاقه شریک جنسی به مشارکت در عملیات جنسی، چراکه همسرِمرد، نقش مهمی در کنترل رابطه دارد
 • احساس لذت شدید مرد، به دلیل حساسیتِ زیاد در کلاهکِ آلتِ تناسلی در برخی از آقایان
 • دیابت و بیماری های قلبی و عروقی
 • هایپرتروفی پروستات یا التهاب آن
 • برخی از صدمات وارد شده به نخاع یا ستون فقرات و اعصاب سمپاتیک
 • اثرات جانبی برخی از دارو ها
 • مصرف مشروبات الکلی
 • مصرف سیگار و سایر دخانیات
 • تصلب شراین و فشار خون بالا
 • مشکلات مربوط به غده تیروئید اعم از پرکاری یا کم کاری آن
 • اختلال در سیستم انتقال دهنده عصبی (neurotransmitter)

موارد بالا بخشی از علت های شایع در به وجود آمدن اختلال زود انزالی هستند و در هر شخص بسته به شرایط فیزیولوژیکی و بیولوژیکی و همچنین شرایط روانی افراد می تواند متفاوت باشد و برای تشخیص بهتر علت، می بایست به متخصصین این اختلال، نظیر اورولوژیست، زوج درمانگر، روان شناس و مشاور جنسی مراجعه نمود. اما این نکته ضروری است که عمده علتِ اختلالِ انزال زودرس، عوامل روان شناختی هستند و حتی دکتر هلن سینگر نیز در کتاب خود ابراز می کند که ۹۹ درصد از دلایل ایجاد زود انزالی، عوامل روان شناختی هستند.

 • فرآیند و مکانیزم ارگاسم در آقایان به چه صورت است؟

 

 ارگاسم یا همان اوج جنسی مردها دارای دو بخش “برون دهی” و “انزال” است. انتقباض کوتاه مدت ماهیچه های دستگاه تولید مثلِ داخلی مرد باعث می شود منی(Semen) از انباره اش در کیسه های منی با فشار بیرون آید و در نتیجه، در کیسه ایی در زیر آلت جمع شود. آن گاه نوعی حس درونی، که برخی روان شناسان آن را ناگزیری انزال(Ejaculatory inevitability) می نامند، باعث بیرون ریختن منی که از پیش آماده شده است می شود و این همان مرحله انزال است.

به عبارت بهتر وقتی برون دهی روی می دهد، این کار به مرد هشدار یا خبر می دهد که تمام شرایط برای برای انجام برون ریزی یا همان انزال آماده شده است و دیگر نمی توان جلوی آن را گرفت. حال در یک فرد مبتلا به اختلال زود انزالی این ناحیه “خبر” و”عمل” در مغز فرد بسیار به هم نزدیک شده و یا حتی می توان گفت با هم ادغام شده و یکی شده است. اینجاست که پای روان شناسان برای کمک به شما در میان می آید و با استفاده از روش های خاص خود و متناسب با شرایط بیمار آن را بهبود می بخشند. خوشبختانه همان طور که پیشتر گفتیم ۹۹ درصد علت زود انزالی در مردان روان شناختی بود که روان شناسان و مشاوران جنسی نیز همین ۹۹ درصد را طی چندین جلسه و تمرین بهبود داده و در نهایت درمان می کنند.

 • آیا کنترل انزال را می توان در دست گرفت؟  

بله!. شاید تعجب کنید اما کارشناسان و روان شناسان معتقد هستند که مردان می توانند کنترل انزال را بیاموزند و به کنترل خود در آورند. برای درک بهتر کنترلِ اختیاریِ انزال مقاله “درباره انزال زود رس بیشتر بدانید” را مطالعه کنید.

برخی از فرآیندهای زیستی و طبیعی در بدن مانند هضم غذا، ضربان نظم و فشار خون به طرزی خودکار بسته به شرایط بدن صورت می گیرد. اما انزال در شرایط طبیعی همانند برخی از اعمال دیگر مانند ادرار کردن، حرف زدن ادیبانه، شیوه راه رفتن و برخی دیگر از اعمال، با استفاده از سعی و خطا و دریافت های حسی، قابل کنترل است.

 • روش های درمان انزال زودرس یا زود انزالی

به هر حال وقتی ۹۹ درصد از دلایل ایجاد یک اختلال یا بیماری مربوط به شرایط روحی و عوامل روان شناختی است، بدیهی است که اکثر روش های درمانی این اختلال هم باید روش های روان شناسی باشد که روان شناسان برای هر فرد و متناسب با مشکلات و شخصیت هر مرد آن را انتخاب می کنند. به هر حال ما در اینجا برخی از روش های معمول و رایج را ذکر می کنیم.

به طور کلی روش های درمان انزال زودرس به سه دسته تقسیم می شوند :

 • روش های روان شناسی و روان تراپی
 • روش های فیزیکی و رفتاری
 • استفاده از دارو های خاص

دسته بندی روش های درمان زود انزالی یا انزال زودرس

برای اطلاع بیشتر از انواع روش های درمان زود انزالی در مقاله ی روش های درمان زود انزالیبا زوج بازارهمراه باشید.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *