تاثیر رابطه زناشویی بر روی سلامت

۸ مورد از فواید رابطه جنسی یا زناشویی و تاثیر آن بر روی سلامتی را بشناسید | زوج بازار

رابطه جنسی یا زناشویی یکی از مهم ترین نوع روابط انسانی در جوامع بشری است. فرهنگ رابطه جنسی از فرهنگ جامعه تبعیت می کند. در جامعه ایران به دلیل محدودیت های دینی و مذهبی، آموزش روابط جنسی به طور مطلوبی تاکنون صورت نگرفته است و به نظر نمی رسد دولت و و نهاد های غیر دولتی نیز برنامه جامع و مناسبی برای آن تا چند سال آینده داشته باشند.

رابطه زناشویی فقط به تولید مثل محدود نمی شود و اثرات زیادی بر ابعاد زندگی انسان ها دارد از جمله :

 • اثرات فیزیکی
 • اثرات عاطفی و احساسی
 • اثرات ذهنی و روانی
 • اثرات اجتماعی

زوج بازار در مقالات خود به همه مخاطبان خود اعلام می کند که که مناسب ترین شکل رابطه جنسی در سرتاسر جهان، در قالب یک ازدواج سالم و مناسب صورت می گیرد. رابطه ایی که در آن زن و مرد یکدیگر را دوست دارند و صمیمیت خوبی در برخورد ها و رفتارهای متقابل بین آن ها وجود دارد.

ما در این مقاله نمی خواهیم معیار های یک ازدواج خوب و مناسب را توضیح دهیم، بلکه در این مقاله می خواهیم ابعاد پنهان رابطه جنسی را برای شما بیان کنیم؟ کدام ابعاد پنهان رابطه زناشویی؟ چرا؟

منظور ما از ابعاد پنهان در واقع تاثیرات شگفت انگیز رابطه زناشویی بر روی سلامت فیزیکی و روانی جامعه اعم از مرد و زن است.

اینکه چرا می خواهیم مزایای رابطه جنسی را برای شما بگوییم این است که به دلیل بالا رفتن سن ازدواج در ایران، بسیاری از جوانان نمی توانند رابطه جنسی سالم داشته باشند و از طرفی بعضی از جوانان نیز رابطه جنسی غیر متعارف و بعضاً رابطه های پر خط را جایگزین ازدواج نموده اند.

ما در این بحث نمی خواهیم در مورد ازدواج و مشکلات آن در ایران و دلایل به تعویق افتادن آن بحث کنیم بلکه می خواهیم شما عزیزان بدانید که ازدواج و رابطه زناشویی سالم، بخشی اجتناب ناپذیر در زندگی شما است و مزایای مهمی بر روی سلامتی شما دارد.

با زوج بازار همراه با شید تا مزیت های رابطه جنسی سالم را بر روی سلامتی انسان را بررسی کنیم.

۱- بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

امروزه شواهد علمی نشان می دهد که زوجین فعال در زمینه روابط زناشویی، کمتر به بیماری های مختلف مبتلا می شوند.

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۴ میلادی در دانشگاه ویلکس آمریکا انجام شد، نتایج به دست آمده نشان داد که زوجینی که در طول هفته بین یک تا دو مرتبه رابطه جنسی داشته اند، سیستم ایمنی قوی تری داشته اند  و بدن آن ها در برابر میکروب ها، باکتری ها و ویروس ها مقاومت بهتری داشته اند.

 در مقابل، افرادی که کمتر از یکبار در طول هفته رابطه زناشویی داشته اند به مراتب سیستم ایمنی ضعیف تری داشته اند.

همچنین مطالعات نشان می دهد که استرس و اضطراب می تواند نقاط قوت و منافع رابطه زناشویی بر روی بدن را کاهش دهد.

در کنار یک رابطه جنسی سالم، شما باید به عوامل دیگری نیز توجه کنید تا سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود، از جمله : تغذیه مناسب، خواب کافی، فعالیت ورزشی منظم، رعایت نکات پزشکی و بهداشتی.

۲- افزایش میل جنسی

آیا شما مشتاق یک زندگی زناشویی پر شورتر هستید؟ آیا می خواهید میل جنسی بیشتری داشته باشید؟ بنابراین فراموش نکنید که داشتن رابطه جنسی فعال یکی از راه های افزایش میل جنسی در زوجین است.

کارشناسان علوم جنسی بر این باورند که اشخاصی که از نظر رابطه جنسی فعال هستند دارای میل جنسی بیشتری نیز می باشند.

۳- تاثیر رابطه زناشویی بر روی زنان

رابطه جنسی بر روی زنان اثرات مهمی دارد. از طریق رابطه زناشویی و ایجاد ارگاسم در بدن زن، جریان خون بهتری برقرار می شود و مواد مسکن شیمیایی از این طریق در خون تولید می شود. رابطه زناشویی اثرات گوناگونی و مفیدی برای بانوان در پی دارد :

 • بهبود کنترل مثانه در زنان
 • کاهش بی اختیاری های ادرار
 • کاهش درد های قاعدگی و دوران پیش از قاعدگی
 • بهبود باروری در زنان
 • تقویت عضلات لگن
 • کاهش خشکی واژن و ایجاد ترشحات طبیعی در آن
 • انعطاف پذیری بهتر واژن
 • کاهش بیماری های مربوط به رَحِم یا زهدان
 • جلوگیری از آندومتریوز (مشکلات خارج از رَحِم)

انجام رابطه زناشویی منجر به تقویت عضلات لگن (Pelvic muscle) می شود. تقویت عضلات لگن تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد جنسی مردان و زنان دارد که زوج بازار در رابطه با آن یک مقاله کامل دارد و به زودی منتشر می شود.

در واقع یک زابطه زناشویی خوب نوعی تمرین تقویتی برای عضلات لگن محسوب می شود. عضلات قوی لگن نیز می تواند از بی اختیاری های ادراری از طریق کنترل بهتر مثانه جلوگیری نماید.

تقویت این عضلات سبب می شود زنان در طول رابطه جنسی درد کمتری داشته باشند و حتی می تواند از افتادگی یا شُل شدگی واژن جلوگیری نماید. مطالعات نشان می دهد که آلت تناسلی مردانه و حرکات آن در واژن می تواند احتمال ابتلا به افتادگی واژن در زنان را کاهش دهد.

یکی از مشکلات شایع زنان بعد از دوران یائسگی، آتروفی واژن یا همان نازک شدن دیواره های واژن است. نازک شدن دیواره های واژن می تواند در حین رابطه جنسی و یا در زمان تخلیه ادرار باعث درد یا سوزش شود.زنانی که بتوانند بعد از یائسگی در روابط جنسی خود فعال باشند کمتر در معرض این بیماری قرار می گیرند.

۴-تاثیر رابطه زناشویی بر روی مردان

مطالعات چند سال اخیر پزشکان و پژوهشگران نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که  به طور منظم رابطه جنسی واژینال داشته اند، به طور محسوسی کاهش می یابد.

در یک بررسی علمی مشخص شد مردانی که در طول یک ماه حدود ۲۱ بار انزال داشته اند کمتر به سرطان پروستات مبتلا شده اند.

یکی دیگر از مطالعات علمی نشان داده مردانی که به طورمیانگین بین ۴ الی ۷ مرتبه در طول هفته انزال داشته اند، در مقایسه با آقایانی که تنها ۲ مرتبه در هفته انزال داشته اند، به میزان ۳۶ درصد کمتر به اختلالات و بیماری های مربوط به غده پروستات تا قبل از سن ۷۰ سالگی دچار شده اند.

در یک تحقیق جالب دیگر که توسط فدراسیون بین المللی برنامه ریزی والدین (International Planned Parenthood Federation) انجام شده است، نتایج نشان می دهد که رابطه زناشویی تاثیر مهمی بر طول عمر آقایان دارد. این تحقیق که حدود ۱۰ سال طول کشیده است !، نشان می دهد مردانی که در طول هفته بین یک الی دو بار ارگاسم را تجربه کرده اند، نسبت به مردانی که تجربه ارگاسم کمتری داشته اند، حدود ۵۰ درصد کمتر در معرض مرگ و میر بوده اند.

مقاله ایی دیگر نشان می دهد که سلامت و کیفیت اسپرم مردانی که رابطه جنسی کافی و منظم دارند، ممکن است بهتر باشد.

۵- رفع سر درد و میگرن

نتایج پژوهشگران نشان داده است که رابطه زناشویی می تواند در درمان میگرن و سردرد های مزمن موثر باشد.

گزارش ها نشان داده است که افراد فعال در زمینه رابطه زناشویی، احساس کاهش یا درمان کامل سردر ها را تجربه کرده اند :

 • بهبود نسبی میگرن
 • درمان کامل یا نیمه کامل میگرن
 • کاهش علائم و نشانه های سردرد های مزمن
 • درمان کامل یا نیمه کامل سردرد های مزمن

۶- خواب بهتر

تا حالا برای شما سوال شده است که چرا پس از اتمام رابطه زناشویی شما احساس خواب آلودگی می کنید؟

احساس خواب آلودگی در میان مردان و پس از ارگاسم و انزال مایع منی بسیار بیشتر احساس می شود. علت این موضوع این است که در حین رابطه جنسی و خصوصاً بعد از ارگاسم مقدار زیادی از هورمون اُکسی توسین (Oxytocin hormone) در خون شما ترشح می شود.

هورمون اکسی توسین با نام های ” هورمون عشق ” یا ” هورمون صمیمیت ”  نیز شناخته می شود.

در روابط زناشویی علاوه بر هورمون اکسی توسین، هورمون دیگری به نام آندروفین (Endorphin) نیز در بدن شما تولید می شود. این هورمون در واقع نوعی مُسکن طبیعی است و با نام مورفین طبیعی نیز شناخته می شوند.

ترکیب دو هورمون اکسی توسین و آندروفین همانند یک آرام بخش در بدن شما عمل می کند و باعث ایجاد آرامش و احساس خواب آلودگی در زوجین عزیز می شود.

برخی از پژوهشگران تولید هورمون پرولاکتین را نیز در احساس خواب آلودگی پس از رابطه جنسی موثر می دانند.

زمانی که بدن شما خواب کافی داشته باشد نتایج زیر را به دنبال دارد :

 • سیستم ایمنی قوی تر
 • طول عمر بیشتر
 • احساس آرامش بیشتر و خستگی کمتر
 • داشتن انرژی بیشتر در طول روز

۷- کاهش فشار خون

رابطه زناشویی از افزایش فشار خون شما جلوگیری می کند. بررسی ها نشان می دهد که رابطه جنسی رابطه مستقیمی با فشار خون دارد. زوجینی که رابطه جنسی مناسبی دارند در نسبت با سابر افراد جامعه کمتر دچار فشار خون می شوند.

یکی از دلایل مهم در فشار خون بالا وجود استرس و اضطراب در افراد است. رابطه زناشویی با ایجاد هورمون های آرام بخش و شادی بخش باعث کاهش استرس و فشار خون می شوند.

۸- کاهش امراض قلبی

رابطه جنسی تمرین مناسبی برای قلب شما محسوب می شود. در طول رابطه زناشویی ضربان قلب شما افزایش می یابد. پژوهش ها نشان داده اند که مردانی که در طی یک هفته دو بار رابطه جنسی داشته اند کمتر به بیماری های قلبی و عروقی دچار شده اند.

همچنین رابطه جنسی میزان هورمون های تستسترون و استروژن را در بدن متعادل می کند. اگر میزان یکی از این هورمون ها در بدن نامتعادل باشدمشکلات زیادی از جمله بیماری های قلبی و حتی پوکی استخوان برای بدن ممکن است ایجاد شود.

پژوهش ها نشان داده اند مردانی که در هفته دو بار رابطه جنسی داشته اند، کمتر به دلیل امراض قلبی دچار مرگ شده اند.

 

منبع : فروشگاه اینترنتی زوج بازار

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *