بیست سوال مهم درباره استفاده از اسپری تاخیری

اسپری تاخیری : ۲۰ سوال مهم درباره روش استفاده از اسپری تاخیری و ژل تاخیری – زوج بازار

اسپری تاخیری : ۲۰ سوال مهم درباره استفاده از اسپری یا ژل تاخیری | زوج بازار

اسپری تاخیری یا ژل تاخیری یکی از پرکاربردترین محصولات زناشویی مورد استفاده در میان زوجین است. اگرچه این محصول بر روی آلت مردانه استفاده می شود اما بانوان عزیز نیز باید نکات مهم استفاده از آن را بدانند تا در طول رابطه جنسی از لذت بیشتری برخوردار شوند.

با زوج بازار همراه باشید تا نحوه استفاده از اسپری تاخیری را بیاموزید

 

اسپری تاخیری مردان

احتمالاً شما هم در فکر خرید یک اسپری تاخیری هستید و سوالاتی پیرامون نحوه استفاده از آن در ذهن خود دارید و شاید یک اسپری تاخیری خریده اید و کمی در استفاده از آن مردد هستید، چراکه شرکت تولید کننده توضیجات کافی درباره چگونگی استفاده از آن را به طور کامل و جامع شرح نداده است. زوج بازار در این مقاله سعی می کند به سوالات شما درباره اسپری تاخیری پاسخ دهد چون کاربران زیادی در سایت و یا شبکه های اجتماعی زوج بازار در مورد نحوه استفاده از اسپری تاخیری یا ژل تاخیری سوال مطرح کرده اند.

 همانطور که در مقالات مربوط به زود انزالی اشاره کرده بودیم، حدود سی درصد از آقایان مبتلا به اختلال انزال زودرس هستند و به همین دلیل از مصرف اسپری تاخیری استقبال می کنند. از طرفی خیلی از مواقع برخی آقایان دچار زود انزالی هم نیستند اما برای لذت بیشتر خواهان طولانی تر شدن رابطه جنسی هستند که استفاده از اسپری تاخیری را ترجیح می دهند. به هر حال هر دوی این گروه بایستی نکاتی را درباره استفاده از این محصول بدانند.

 • اسپری تاخیری یا ژل تاخیری چگونه عمل می کند؟

این نکته مهم است که بدانید تمامی اسپری های تاخیری دقیقاً مشابه هم نیستند. همانطور که ممکن است شما یک قرص سرماخوردگی از دو شرکت داروسازی مختلف را مصرف کنید و تفاوت و تاثیر آن را بر روی بدن خود حس کنید، اما اکثر آن ها از ساختار مشابهی برخوردار هستند.

به همین دلیل ما توصیه می کنیم که حتماً هر محصولی را که می خرید دستور مصرف آن را نیز بخوانید و یا از کارشناسان همان فروشگاه راهنمایی بگیرید.

” نحوه عملکرد اسپری تاخیری بدین صورت است که بی حسی موضعی بر روی کلاهک آلت مرد و بخشی از سطح زیرین آن که حساس تر است ایحاد می کند و باعث کاهش تحریک مرد می شود و این موضوع تاخیر در انزال را در پی دارد “

در واقع  این مواد با بلوک كردن هدایت عصبی، مانع انتقال تحریکِ حسی از اعصاب ناحیه استفاده می‌شود و در نتیجه زمان رسیدن به انزال افزایش می‌یابد.

 • محل زدن اسپری تاخیری : اسپری تاخیری را کجا بزنیم؟

اسپری تاخیری باید بر روی کلاهک(حَشَفه) آلت تناسلی مردانه اسفاده شود. همچنین می توانید اسپری تاخیری را در زیر آلت مردانه نیز استفاده کنید.

تذکر : اسپری تاخیری نباید به داخل مجاری اداری وارد شود و همچنین نباید بر روی بیضه ها استفاده شود

 • دلیل استقبال از اسپری تاخیری چیست؟

اسپری تاخیری به لطف پیشرفت تکنولوژی و علم داروسازی در مدت کوتاهی اثر گذار است و می تواند تاخیر در انزال را برای آقایان به خوبی ایجاد کند. همچنین این محصول قیمت مناسبی دارد و به راحتی قابل تهیه است.

 

 • چرا حتی افرادی که زود انزالی ندارند از اسپری تاخیری استفاده می کنند؟

 

فاصله زمانی ارگاسم بین مرد و زن - لزوم استفاده از اسپری تاخیری

 

در رابطه جنسی زوجین، اختلاف فاصله زمانی بین ارگاسم مرد و زن به فاصله ارگاسم (Orgasm Gap) معروف است

به عبارت بهتر وقتی که پس از معاشقه و آمادگی زوجین برای رابطه جنسی، عملیات دخول شروع می شود، معمولا مرد در حدود ۶ الی ۱۵ دقیقه به ارگاسم می رسد در صورتی که معمولا خانم ها بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه  زمان نیاز دارند تا به ارگاسم برسند.

این کاملاً یک حالت طبیعی در زن و مرد حساب می شود. حتی این نکته کاملا طبیعی است که حدود ۹۸ درصد مردان به ارگاسم می رسند اما این رقم در بین زنان به مراتب پایین تر است و در حدود ۲۵ درصد قرار دارد. به هر حال این اختلاف ها باعث می شود زوجین از اسپری یا ژل تاخیری به منظور کاهش فاصله ارگاسم استفاده نمایند.

 

 • آیا لیدوکائین همان اسپری تاخیری است؟

لیدوکائین ماده پایه در ژل تاخیری و اسپری تاخیری

جواب این سوال هم بله است و هم خیر. تعجب نکنید، چون اسپری تاخیری لیدوکائین نیست اما ماده موثره در اسپری های تاخیری معمولا لیدوکائین است، به همین دلیل برخی ها اسپری تاخیری را لیدوکائین می دانند.

بهتر است این دو محصول را از هم مجزا نماییم چرا که دیده شده برخی از اسپری های تاخیری حاوی ماده موثره بنزوکائین هستند. در واقع لیدوکائین(Lidocaine) و بنزوکائین(Benzocaine) از خانواده دارو های بی حسی موضعی( Local Anesthetics) می باشند که اخیراً در درمان زود انزالی نیز استفاده شده اند.

حتی در برخی از کاندوم های تاخیری نیز استفاده از ژل این دو نوع ماده دیده شده است و زوجین استقبال خوبی هم داشته اند.

 

 • چرا اسپری تاخیری باعث سوزش آلت می شود؟

اسپری تاخیری نباید وارد مجاری ادراری شود

آقایان عزیز باید توجه داشته باشند زمانی که از اسپری تاخیری استفاده می کنند، این مواد به هیچ عنوان نباید وارد مجاری ادراری شود. یعنی شما باید با انگشت خود سوراخ مجرای ادرار را بگیرید تا وارد آن نشود. همچنین زمانی که این عمل را انجام می دهید، نباید بر روی بیضه ها اسپری شود چراکه در این ناحیه به دلیل نازک و حساس بودن پوست، ممکن است باعث سوزش و التهاب شود.

 • زمانی که آلت مردانه در حالت خواب هست اسپری کنیم یا در حالت نعوظ؟

از لحاظ تاثیر بی حسی تفاوت چندانی ندارد که در حالت نعوظ کامل از اسپری تاخیری استفاده کنیم یا زمانی که آلت شما خواب است، اما همانطور که اشاره کردیم بهتر است اسپری به پوست بیضه ها نرسد و زمانی که آلت شما در حالت نعوظ باشد فاصله بیشتری با بیضه ها دارد و عملیات اسپری آسان تر می شود.

در صورتی که تمایل دارید در حالت خواب این کار را کنید توجه و دقت خوبی کنید که پوست ناحیه بیضه ها به اسپری تاخیری آغشته نشود، مثلا می توانید از یک تیکه پارچه بر روی بیضه ها استفاده کنید.

 

 • آیا از اسپری یا ژل تاخیری می توان به عنوان پماد بی حس کننده مقعدی استفاده کرد؟

استفاده از اسپری تاخیری به عنوان بی حس کننده مقعدی

ژل تاخیری بله اما اسپری را توصیه نمی کنیم. برخی از کاربران از ژل تاخیری به عنوان پماد بی حس کننده مقعدی استفاده کرده و اعلام رضایت کرده اند. در صورتی که از این روش استفاده کردید و ماده تاخیری ایجاد سوزش یا خارش کرد دیگر ادامه ندهید.

توجه داشته باشید که اکثر ژل ها و اسپری ها برای مصارف خارجی است و نباید در صورت استفاده در ناحیه مقعد، این مواد بالا رفته و وارد روده ها شوند. تعدادی از شرکت های تولید کننده، روان کننده های مخصوص رابطه مقعدی دارند، اکثر آن ها پماد های لیدوکائین مقعدی هستند و ما توصیه می کنیم از این پماد ها استفاده کنید.

برخی از این پماد های مقعدی علاوه بر لیدوکائین دارای هیدروکورتیزون نیز می باشند که باعث کاهش التهاب مقعد می شود. زوج بازار عوارض رابطه مقعدی و عواقب آن را برای زوجین بارها اشاره نموده و مورد بررسی قرار داده اما در صورتی که شما اصرار بر این نوع رابطه دارید باید توجه کنید که نکات بهداشتی آن را کاملاً رعایت کنید تا رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 

 • چند دقیقه قبل از دخول از اسپری تاخیری استفاده کنیم؟

 

این زمان برای همه افراد یکسان نیست. به طور مثال اثر اسپری بر روی یک شخص ممکن است با گذشت پنج دقیقه  بروز نماید و تاثیر خود را نشان دهد و بر روی فردی دیگر امکان دارد بیست دقیقه طول بکشد. این زمان حتی در برند های مختلف متفاوت است.

هیچ شرکتی تاکنون توصیه نکرده است به محض استفاده از محصول تاخیری می توانید رابطه جنسی خود را شروع کنید. به طور معمول بهتر است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از دخول از آن استفاده نمایید.

 

 • چه مقدار از اسپری تاخیری را باید در یک رابطه جنسی استفاده نماییم؟

میزان استفاده از اسپری تاخیری با گذشت زمان مشخص می شود

میزان تعداد اسپری بر روی آلت شما با گذشت زمان و افزایش تجربه شما مشخص می شود. تعداد اسپری بر روی آلت شما در طول یک رابطه جنسی بستگی به پاسخ بدن شما و کیفیت محصول خریداری شده دارد. اما به طور معمول بین ۲ تا ۵ بار اسپری در یک رابطه کافی است و توصیه می شود بیش از ۱۰ بار اسپری را  در طول یک رابطه جنسی انجام ندهید.

اگر برای اولین بار است که از اسپری استفاده می کنید ابتدا ۲ یا ۳ اسپری کافی است، اگر بعد از چند دقیقه حس کردید که حساسیت خاصی به این ماده ندارید و هنوز حس شما زیاد است می توانید بر روی آلت خود دوباره اسپری کنید.

 • چه تعداد اسپری را با یک ظرف از اسپری تاخیری می توان انجام داد؟(میزان تعداد اسپری)

این بستگی به حجم ظرف اسپری دارد. مثلا ظرف های ۴۵ میلی لتر و ۶۵ میلی لیتر بسیار رایج هستند و با هر کدام می توان بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مرتبه اسپری انجام داد.

 • تا چه زمانی می توانم از اسپری یا ژل تاخیری استفاده کنم؟

دوستان عزیز، همانطور که می دانید افراط و زیاده روی در استفاده از مواد مفید و ضروری مانند آب نیز مشکلاتی را در پی دارد، پس توصیه می کنیم که در استفاده از محصولات تاخیری نیز زیاده روی نکنید.

زوجین معمولاً هفته ایی ۲ الی ۵ بار رابطه جنسی دارند. اگر شما به مواد موثره در محصولات تاخیری حساسیت ندارید می توانید از آن ها استفاده کنید و نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد. خود شما که مصرف کننده این محصول هستید می توانید تاثیر آن را بر روی خود چک کنید و اگر مشکل خاصی را برای شما ایجاد کردند می توانید میزان استفاده از آن را کمتر کنید.

در طول یک شبانه روز یا ۲۴ ساعت ممکن است چند مرتبه با همسر خود رابطه جنسی داشته باشید،سعی کنید در طول یک روز بیش از ۲۰ بار از اسپری تاخیری یا ژل تاخیری استفاده نکنید.

 • لیدوکائین یا بنزوکائین چند درصد از مواد تشکیل دهنده اسپری تاخیری را تشکیل می دهد؟

به طور معمول ۱۰ درصد از حجم اسپری تاخیری و ۳ درصد از ژل تاخیری حاوی ماده موثره لیدوکائین هستند. امکان دارد شرکت های مختلف درصد های مختلفی را ارائه دهند اما مقدار ۱۰ درصد خیلی رایج است و همچنین به نظر ما کافی است. تفاوت عمده اسپری و ژل تاخیری در همین میزان مواد موثره است و به طور معمول در ژل تاخیری مقدار ماده موثره کم تر است.

 • پس از استفاده از ژل تاخیری یا اسپری تاخیری زمان رابطه جنسی چه مقدار بیشتر می شود؟

افزایش زمان رابطه جنسی به پارامترهای زیادی بستگی دارد، از جمله : میزان استفاده شما از آن، میزان حساسیت عصبی آلت شما، کیفیت محصول خریداری شده،پاسخ بدن شما به ماده موثره در محصولات تاخیری، اینکه شما زود انزالی دارید یا خیر و مواردی دیگر. به طور معمول استفاده از محصولات تاخیری مدت زمان رابطه جنسی شما را به ۳۰ دقیقه تا ۶۰ دقیقه می رساند.

 • چرا زمانی که ژل تاخیری استفاده می کنم حس همسرم کم می شود؟

مواد تاخیری به هیچ عنوان نباید با آلت زنانه تماس بگیرند چرا که به شدت حس بانوان را کاهش می دهد.

 • آیا باید پس از استفاده از اسپری تاخیری یا ژل تاخیری آلت خود را بشویم؟

” این سوال یکی از نکات مهمی است که کمتر شرکتی درباره آن توضیح می دهد. در سوال قبل توضیح دادیم که تماس ماده تاخیری با آلت زنان، بسیار حس و لذت آنان را از بین می برد. پس از استفاده از محصولات زناشویی تاخیری یا باید از کاندوم استفاده نمایید یا باید پس از بی حس شدن آلت، ان را با آب و صابون شسته و کامل خشک نمایید “

این شستشو و خشک کردن آلت، تاثیری بر روی بی حسی شما ندارد چون لیدوکائین از طریق منافذ پوست جذب شده است و تاثیر خود را بر روی عصب آلت شما گذاشته است. یا زمانی که شما از اسپری تاخیری استفاده می کنید ممکن است مقداری از آن بر روی دست شما نشسته باشد و زمانی که قصد دارید با دستِ خود، آلت همسر خود را تحریک نمایید این ماده با آلت زن تماس بگیرد و حس او را از بین ببرد.

به طور کلی توصیه می کنیم پس از استفاده از مواد تاخیری و قبل از شروع رابطه جنسی دستان خود را با آب و صابون بشویید. در زمان شستشوی آلت خود با آب و صابون دقت کنید وارد مجاری ادراری نشوند که سوزش مجاری را در پی دارد.

حتی برند های معروف دنیا که ادعا کرده اند محصولات تاخیری آن ها به طور کامل جذب پوست می شود، توصیه می کنند پس از استفده از اسپری تاخیری آلت خود را بشویید و خشک کنید.

 • آیا می توانم هم زمان از اسپری تاخیری و کاندوم استفاده نمایم؟

بله. البته برخی از برند ها و شرکت های تولید کننده محصولات تاخیری فقط استفاده از کاندوم لاتکس را مجاز می دانند. نگران این موضوع نباشید چون اکثر کاندوم های موجود در بازار از لاتکس هستند و کاندوم های غیر لاتکسی گران قیمت هستند و تعداد آن در داخل کشور محدود است و اخیراً وارد بازار شده اند.

 • نگهداری اسپری شرایط خاصی دارد؟

اسپری تاخیری شامل گاز بوتان است به همین دلیل توصیه می شود در معرض شعله، گرما و نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و دمای نگهداری آن کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد باشد. همچنین سعی کنید آن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.توصیه می شود قبل از استفاده از اسپری تاخری چند ثانیه آن را تکان دهید تا ماده موثره به خوبی ترکیب شود.

 • آیا می توان از اسپری یا ژل تاخیری جنسی  برای بی حسی در سایر نقاط بدن استفاده کرد؟

به طور اصولی بهتر است این کار را انجام ندهید اما برخی از کاربران اعلام کرده اند که آن را در سایر نفاط بدن نیز بدون مشکل استفاده کرده اند.

در صورتی که تمایل به انجام این کار را دارید، توصیه می کنیم نقاطی که پوست حساس و نازکی دارند مانند پوست صورت و گردن را به هیچ عنوان آغشته به اسپری یا ژل تاخیری نکنید.

مثلاً برخی از بانوان زمانی که برای دفع موهای زائد پا یا دست، از موم یا چسب استفاده می کنند، از اسپری یا ژل تاخیری به منظور بی حسی و کاهش درد در آن ناحیه استفاده می کنند.

به طور کلی توصیه می شود مواد تاخیری را در نواحی از بدن که بریدگی، خراش، سوزش یا گزیدگی و حسایت دارید استفاده نکنید.

 • در چه شرایطی نباید از اسپری تاخیری استفاده نمود؟

در صورتی که خودتان یا شریک جنسی شما به ماده موثره تاخیری نظیر لیدوکائین یا بنزوکائین آلرژی یا حساسیت داشته باشین نباید از آن ها استفاده کنید.

همچنین در صورتی که بیماری خاصی دارید یا زمانی که یک داروی خاص مصرف می کنید حتماً قبل از استفاده از اسپری تاخیری با پزشک خود مشورت کنید. کسانی که ناراحتی های کبد یا کلیوی دارند حتما باید با پزشک خود مشورت کنند، چون متابولیسم این مواد از طریق کبد و کلیه صورت می گیرد.

تذکر مهم : در صورتی که همسر شما باردار است از اسپری تاخیری یا ژل تاخیری استفاده نکنید

اینکه تاکید می کنیم در دوران بارداریِ همسرتان از محصولات تاخیری استفاده نکنید به معنای مضر بودن و خطرناک بودن آنان نیست، بلکه بارداری مقطع حساسی است که حتی بانوان قرص های ساده مانند قرص سرماخوردگی نیز نباید مصرف کنند زیرا رشد و سلامت جنین را ممکن است تهدید کنند.

یکی از سوالات دیگر کاربران این است که :

آیا هم زمان می توانم از اسپری تاخیری و قرص ویاگرا استفاده کنم؟

واقعیت این است که در تحقیقات ما منع مصرف هم زمان اسپری تاخیری و قرص ویاگرا مشاهده نشد اما شما می توانید ابتدا هر کدام را جداگانه مصرف کنید و اگر مشکلی برایتان به وجود نیامد، می توانید ترکیب آن ها را نیز تست کنید.

در مورد مصرف اسپری تاخیری فقط ممکن است آلرژی پوستی نظیر خارش یا سوزش را تجربه کنید اما در مورد مصرف قرص ویاگرا حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید چون مصرف قرص ویاگرا بر روی فشار خون و عملکرد قلب تاثیر دارد.

 • آیا می توان زمانی که از اسپری یا ژل تاخیری استفاده کرد ه ایم رابطه دهانی (Oral) داشته باشیم؟

از آنجا که ژل تاخیری یا اسپری تاخیری فقط برای مصرف خارجی است، این مواد نباید وارد دهان شریک جنسی شما شود.

در صورتی که تمایل به رابطه دهانی دارید بهتر است آلت را از این مواد پاک کنید و یا از کاندوم مخصوص رابطه دهانی که دنتال دم یا کاندوم دهانی نام دارد استفاده کنید.

لیدوکائین دقیقاً همان ماده ایی است که دندانپزشک دندان شما را با آن بی حس می کند، آیا شما آن را در دندان پزشکی می خورید؟! پس توصیه می شود قبل از رابطه دهانی، مرد این مواد را از روی آلت تناسلی خود پاک نماید.

نتیجه گیری :

اسپری تاخیری و ژل تاخیری یکی از محصولات زناشویی رایج است که مردان برای کنترل زود انزالی یا انزال زودرس از آن استفاده می کنند. در این مقاله بسیاری از نکات را در روش استفاده از اسپری تاخیری برای شما توضیح دادیم. اگر به اسپری تاخیری حسایت داشتید می توانید از ژل تاخیری استفاده کنید.

منبع : فروشگاه اینترنتی زوج بازار

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *