نحوه استفاده از کاندوم : طرز صحیح استفاده از کاندوم را بدانید | زوج بازار

نحوه استفاده از کاندوم : طرز صحیح استفاده از کاندوم را بدانید | زوج بازار

کاندوم در طول رابطه جنسی می تواند از بارداری های ناخواسته و از آن مهم تر از انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری نماید. مهم نیست که شما از کاندوم مردانه استفاده می کنید یا کاندوم زنانه، بلکه نکته مهم این است که شما بتوانید از آن درست استفاده کنید و به طور صحیح بر روی آلت مردانه یا زنانه قرار دهید تا احتمال پارگی آن کاهش یابد.

در این مقاله با زوج بازار همراه باشید تا نکات مهم نحوه استفاده از کاندوم را با هم بررسی نماییم. در این آموزش ما بیشتر بر روی نوع مردانه آن تمرکز می کنیم و برای طرز استفاده از نوع زنانه می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

۱- کاندوم را به طور صحیح نگهداری کنید

 

نگهداری صحیح کاندوم

 • هر کاندوم داخل یک پوشش یا پکیج است، سعی کنید این پوشش را زمانی که قصد استفاده دارید باز نمایید، چراکه این بسته بندی در کارخانه حالت استریل برای آن ایجاد می کند.
 • آن را در معرض مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. حتی اگر پوشش آن را باز نکرده باشید ، ممکن است به مرور زمان از خاصیت لاستیکی آن کم شود و احتمال پاره شدن آن افزایش یابد.
 •  سعی کنید در جای خشک و خنک نگه داری کنید.
 • محصول را به مدت طولانی در داخل کیف پول، داشبورد یا صندوق عقب ماشین، جیب های شلوار و… نگه داری نکنید.

۲- بسته بندی و پکیج محصول را بررسی کنید

قبل از خرید محصول، حتماً بسته بندی آن را چک کنید. در فروشگاه زوج بازار کارشناسان ما قبل از ارسال بسته ها به مشتریان، بسته بندی محصولات را با دقت چک می کنند تا از پلمپ بودن آن مطمئن شوند.یکی از نکات مهم در مورد پکیج تکی هر یک از کاندوم ها وجود حباب در داخل آن هاست.

با استفاده از انگشتان خود(انگشت شصت و انگشت اشاره) پکیج تکی محصول را کمی فشرده و لمس کنید و در صورتی که وجود حباب را حس کردید، به معنی آن است که محصول شما سوراخ نیست و سالم است. وجود این حباب نشان دهنده سلامت کاندوم هست و همچنین آن را در برابر ضربه های تصادفی و احتمالی محافظت می کند.

وجود حباب در پکیج کاندوم نشانه سلامتو صحت آن است

۳- تاریخ انقضای محصول را حتماً چک کنید

کاربران عزیز باید توجه داشته باشند که کاندوم یک محصول بهداشتی برای امور جنسی است، لذا به منظور حفظ سلامت جنسی خودتان و همسرتان، حتما ًباید تاریخ انقضای مندرج بر روی بسته بندی را چک کنید.

همچنین پس از باز نمودن بسته بندیِ محصول ،مطابق شکل های زیر می توانید تاریخ تولید  و انقضای هر یک از پکیج ها را نیز چک کنید تا با تاریخ روی بسته بندی مطابقت داشته باشد. معمولا تاریخ ها بر روی پکیج به صورت تاریخ میلادی ذکر می شود و در زیر نکات آن را برای شما ذکر می کنیم :

PRO : این سه حرف مخفف عبارت  Production و به معنای تاریخ تولید محصول می باشد. ممکن است این عبارت به صورت PR یا P نیز نمایش داده شود.

MFG : برخی از محصولات به جای PRO از عبارت MFG که مخفف کلمه Manufacturing است استفاده می کنند. این عبارت نیز تاریخ تولید را نشان می دهد.

EXP : این سه حرف نیز مخفف عبارت Expiration و به معنای تاریخ انقضای محصول است. گاهی اوقات این عبارت را به صورت EX یا E نیز نشان می دهند.

LOT : این کد مربوط به شرکت سازنده محصول است.

در صورتی که دو عبارت فوق یعنی PRO و EXP بر روی بسته بندی کلی و تکی محصول نبودند و فقط دو تاریخ میلادی درج شده بود، تاریخ قدیمی تر، زمان تولید را نشان می دهد و تاریخ جدید تر زمان انقضا را نشان می دهد.

در شکل های زیر دو نوع محصول متفاوت را مشاهده می کنید که کادر قرمز رنگ تاریخ های تولید و انتقضا را نشان می دهد.

همانطور که ملاحضه می کنید در شکل بالایی شرکت سازنده از عبارات PR و EX به مفهوم تاریخ تولید و تاریخ انقضا استفاده کرده در حالی که در شکل پایینی تولید کننده فقط  دو تاریخ میلادی بر روی پکیج درج کرده است.

 

تاریخ انقضای کاندوم بر روی پکیج

تاریخ انقضای کاندوم

کاندوم های از جنس لاتکس معمولاً تا ۵ سال محدوده زمانی برای استفاده دارند.

۴- آقایان ! کاندوم را حتماً قبل از دخول و تماس با آلت زن بر روی آلت خود بکشید

 

 

 

 • در زمان معاشقه بین زوجین، معمولاً نوعی مایع و رطوبت به نام پیش آب (Pre-cum) ازآقایان خارج می شود که در صورتی که مرد بیماری داشته باشد، این مایع می تواند باعث انتقال بیماری های مقاربتی به زن شود. در برخی موارد نادر نیز این پیش آب در برخی از آقایان شامل اسپرم نیز می شود و احتمال دارد باعث باردار شدن زنان شود.
 • اگر شما و همسرتان از روابط جنسی دیگری مانند روابط مقعدی و رابطه دهانی استفاده می کنید، باز هم بهتر است قبل از شروع این نوع از روابط جنسی، مرد از کاندوم استفاده نماید، چون مشهادات نشان داده است که بیماری های مقاربتی و جنسی از طریق رابطه دهانی (Oral) و مقعدی (Anal) نیز منتقل می شوند.
 • حتی به منظور برخی از مقاصد پزشکی مانند آزمایش اسپرم در مردان، از آنان خواسته می شود که منی خود را داخل یک کاندوم تخلیه نمایند و اینگونه ایمنی بیشتری رعایت می شود. یا گاهی به منظور بررسی مشکلات مربوط به روده و واژن، اگر قرار باشد یک وسیله پزشکی به داخل مجاری واژن یا مقعد راه یابد، اکثر پزشکان به منظور رعایت نکات بهداشتی از کاندوم استفاده می کنند.

۵- کاندوم را از محل مناسب خودش باز کنید، مانند باز کردن سس یکبار مصرف !

پکیج کاندوم را از محل مناسب پاره کنید

 

شما حتماً تا به امروز یک سس قرمز یا سفیدِ یکبار مصرف باز کرده اید !! برای باز نمودن بسته کاندوم نیز یک لبه آسان بُر (easy-tear edges) بر روی پکیج آن تعبیه شده است که به راحتی می توانید آن را باز نمایید. اگر بر روی محصول شما این لبه وجود نداشت به احتمال زیاد دو سمت از پکیج محصول شما به صورت زیگزاگ(zig-zag) ساخته شده است که بین دو دندانه از آن را انتخاب کنید و محصول خود را به سرعت و به آسانی از آن ناحیه باز کنید.

 • عجله نکنید و شور و هیجان خودتان را کنترل کنید و پکیچ محصول خود را پاره نکنید!!! یا هرگز از وسایل تیز و برنده مانند چاقو، ناخن گیر، قیچی، دندان و سایر ابزارهای تیز به منظور باز کردن بسته بندی محصول هرگز استفاده نکنید، چون ابزار های تیز ممکن است باعث ایجاد خراش های کوچک و یا بزرگ بر روی کاندوم بشود و اینگونه دیگر محصول شما قدرت محافظت و جلوگیری خود را ازدست می دهد.
 • اگر آخرین کاندوم خود را پاره کردید، سعی کنید در اسرع وقت و قبل از شروع رابطه جنسی، یک کاندوم جدید تهیه کنید. برای سفارش محصول اینجا کلیک کنید.

۶- جهتِ چرخش، جهتِ چرخش، جهتِ چرخشِ کاندوم را درست تشخیص دهید!!

 

جهت چرخش کاندوم را درست تشخیص دهید

 

جهتِ چرخشِ کاندوم تقریباً مهم ترین چالش در استفاده از این محصول زناشویی است. پس از باز نمودن پکیج، شما بایستی جهتی که محصول قرار است بر روی آلت شما کشیده شود را درست تشخیص دهید. چرا که اگر این کار را اشتباه انجام دهید ممکن است به آن آسیب وارد کنید و دیگر نمی شود از آن برای پیشگیری استفاده نمود. شما باید تجربه این کار را به دست بیاورید.

فرض کنید اتاق شما و همسرتان کمی تاریک است و در حال معاشقه هستید و زمانی که بخواهید کاندوم را بر روی آلت خود قرار دهید یا باید لامپ اتاق را روشن کنید یا آن قدر طول می کشد که حس لذت شما را کاهش می دهد!! بنابراین به نکته زیر توجه کنید :

کاندوم وقتی در جهت چرخش مناسب است شما با دست خود و با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره یک لبه و برآمدگی را حس می کنید، و در صورتی که در جهت نامناسب باشد شما این برآمدگی را کمتر حس  می کنید. این کار را به طور عملی بر روی یک کاندوم به صورت آزمایشی انجام دهید تا آن را به خوبی لمس کنید و درک درستی از آن داشته باشید :

 • ابتدا یک کاندوم را بر روی شصت خود بگذارید و انگشت اشاره خود را از نوک به انتهای آن بکشید
 • در طول این حرکت انگشت اشاره شما یک برآمدگی حس می کند
 • سپس لبه کاندوم را برگردانید و مجدداً با انگشت اشاره خود روی آن دست بکشید
 • لبه ایی که ضخامت یا ارتفاع آن برای شما بزرگتر است و بیشتر حس می شود جهت چرخش درست کاندوم است.

جهت چرخش صحیح کاندوم

حرکت فوق را به صورت آزمایشی بر روی یک کاندوم معمولی یا ساده انجام دهید تا از این به بعد دیگر در ذهن شما ملکه شود. در مورد محصولاتی که مواد تاخیری دارند باید دقت و توجه بیشتری کنید که جهت را درست تشخیص دهید چرا که اگر این مواد تاخیری بر روی دست شما بنشیند و سپس با آلت زن برخورد کند حس زن را به شدت کاهش می دهد.

بدیهی است که در چنین کاندوم هایی که شامل مواد تاخیری هستد، تشخیص جهتِ درست کمی راحت تر است چون این مواد داخل سطح داخلی کاندوم را نشان می دهد و این همان سمتی است که باید بر روی آلت مردانه قرار بگیرد. البته در بعضی دیگر از محصولات نیز موادی برای تحریک و گرم کردن واژن بانوان تعبیه شده است که در چنین شرایطی این مواد بر روی سطح خارجی کاندوم هستند.

” تذکر : زمانی که مدتی پس از معاشقه و رسیدن به حالت نعوظ قصد داشتید کاندوم را استفاده کنید و جهت چرخش آن را اشتباه انتخاب کردید، سعی کنید از کاندوم دیگری استفاده کنید چون ممکن است پیش آب مرد به نوک کاندوم برخورد کرده باشد و پس از برگداندن لبه آن، این ماده وارد واژن زن شود و باعث بیماری یا بارداری شود “

۷- مطمئن شوید که مخزنِ کاندوم در جهتِ صحیح است !

 

مخزن کاندوم باید در جهت بیرون باشد

مخزن کاندوم در واقع همان نوکِ بزرگتر و گشاد تر آن است که پس از مرحله انزال، مایع منی مرد در آن ذخیره می شود. علاوه بر جهتِ چرخشِ درست، به نوکِ صحیحِ مخزن نیز توجه کنید. این مخزن باید بر روی نوکِ بیرونیِ کاندوم باشد. البته اگر شما در مرحله قبل جهتِ چرخشِ کاندوم را درست تشخیص دهید به احتمال زیاد مخزن نیز در جهتِ درست قرار می گیرد اما در مواردی مشاده شده است که در داخل بسته ها و در طول فرآیند بسته بندی در کارخانه، نوک کاندوم به جهت مخالف و سطح درونی آن حرکت کرده است.

۸- سعی کنید در داخل مخزن یک الی دو قطره ژل لوبریکانت استفاده کنید !

 

یک الی دو قطره از ژل لوبریکانت در مخزن کاندوم ساده بریزید

 

اگر از یک کاندوم معمولی استفاده می کنید و در داخل مخزن آن ماده خاصی وجود ندارد، سعی کنید با ژل های روان کننده جنسی یا همان لوبریکانت بر پایه آب، در داخل مخزن به مقدار یک الی دو قطره استفاده کنید. این کار برای مردها یی که ختنه نشده اند(uncircumcised) بیشتر توصیه می شود و استفاده از کاندوم را راحت تر می کند.

” تذکر : به هیچ عنوان از روغن وازلین، لوسیون بدن، روغن بچه، ژل های شیمیایی و سایر روغن ها برای هدف فوق استفاده نکنید، چون باعث ضعیف شدن محصول و یا آسیب به خودتان می شود “

۹- همیشه در حالت نعوظ کامل، کاندوم را بر روی آلت خود بکشید

 

 

 

برای مردها کار سختی نیست که بفهمند آلتشان به نعوظ کامل رسیده است یا نه. همیشه کاندوم را باید در حالت نعوظ کامل بر روی آلت مردانه کشید. مقدار کشش ان باید مناسب باشد، به عبارتی نباید خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باشد.

محصولات موجود در بازار بیشتر در سایز متوسط هستند که با اکثر مردان متناسب است. در صورتی که با سایز نرمال کاندوم راحت نبودید باید از انواع سایز بزرگ و یا سایز کوچک آن استفاده نمایید. حتماً سایز مناسب خود را بیابید چون در طول رابطه جنسی اگر کاندوم گشاد باشد ممکن است جدا شود از آلت و اگر خیلی تنگ باشد امکان دارد پاره شود.

سعی کنید زمانی که به نعوظ کامل رسیدید، قبل از دخول، پکیج محصول را باز کنید و جهت آن را درست تشخیص دهید، سپس استفاده نمایید. چون فاصله بین باز کردن پکیج محصول و استفاده از آن نباید خیلی طولانی شود. البته عجله خیلی زیاد هم نداشته باشید، منظورمان این است که این فاصله زمانی آن قدر زیاد نشود که آلودگی محیط اطراف به کاندوم جذب شود.

” تذکر : کاندوم یک محصول یکبار مصرف است و به هیچ عنوان از آن استفاده مجدد نداشته باشید “

۱۰- مخزنِ کاندوم را قبل از کشیدن بر روی آلت فشار دهید تا هوای آن خارج شود

 

 

بعد از آنکه جهت چرخش درست را تشخیص دادید و کاندوم را بر روی نوک آلت خود قرار دادید، پیش از آنکه آن را بر روی آلت خود بکشید، حتماً مخزن را با انگشتان خود فشار دهید تا هوای درون آن خارج شود. این خروج هوا سه مزیت دارد :

 • آن را راحت تر می توانید بر روی آلت خود بکشید
 • احتمال پارگی محصول کاهش می یابد
 • در زمان انزال فضای لازم برای خروج مایع منی فراهم می شود

ممکن است حجم مایع منی در برخی از آقایان زیاد باشد و مخزن در زمان ِانزال کمی تحت فشار قرار بگیرد، لذا توصیه می شود قبل از قرار دادن محصول بر روی آلت مردانه در حالت نعوظ کامل،مخزن را کمی با دست باز تر کنید تا فضای آن کمی بیشتر شود.

۱۱- کاندوم را تا انتهای آلت پایین بکشید

کاندوم را تا انتهای آلت پایین بکشید

کاندوم بایستی به راحتی تا پایین آلت حرکت کند به گونه ایی که به موهای شرم گاهی نزدیک شود. اگر محصول شما در حین کشیدن بر روی آلت مرتب به سمت عقب و نوک آلت بر می گردد، زیاد فشار وارد نکنید به آن.

در این حالت یا هوای مخزن تخلیه نشده است و یا ممکن است جهت چرخش را اشتباه انتخاب کرده اید. در چنین حالتی توصیه می کنیم که از یک کاندوم دیگر استفاده کنید چون ممکن است با پیش آب(Pre-cum) مرد تماس یافته باشد و کمی استفاده از آن ریسک داشته باشد.

۱۲- از ژل لوبریکانت یا همان ژل های روان کننده جنسی استفاده کنید

 

 

 

استفاده از ژل لوبریکانت علاوه بر کاهش اصطکاک و کم شدن احتمال پارگی کاندوم، افزایش رضایت جنسی را نیز در پی دارد. برخی از ژل های جنسی همچنین دارای مواد اسپرم کُش(spermicide) هستند که احتمال باردار شدن را نیز کم تر می کنند اما مشاهدات نشان داده است که مواد اسپرم کُش باعث افزایش بیماری های مقاربتی می شوند.

بنابراین بهتر است از همان ژل های بر پایه آب (Water Base Lubricant) استفاده نمایید.مقاله ژل لوبریکانت را نیز بخوانید.

در استفاده از لوبریکانت به نکات زیر توجه کنید :

 • حجم لوبریکانت خیلی زیاد باعث کاهش لذت شما و همسرتان می شود، چون برای تحریک و لذت به مقداری اصطکاک نیاز است
 • دوباره یادآوری می کینم که به هیچ عنوان از سایر روغن ها مانند وازلین، روغن بچه و ژل های شیمیایی بر پایه نفت بر روی کاندوم استفاده نکنید. چون جنس آن از لاتکس است و با این مواد سازگاری ندارد. اما لوبریکانت های بر پایه آب و یا سیلیکون با لاتکس سازگاری دارند و لوبریکانت های بر پایه آب از همه بهتر می باشد و راحت تر شسته می شوند.

۱۳- در طول رابطه جنسی نگاهی به کاندوم داشته باشید

 

در طوا رابطه جنسی نیم نگاهی به کاندوم داشته باشید

حتی بهترین برندهای کاندوم نیز ممکن است در حین رابطه جنسی پاره شوند. البته بیشتر این پارگی به دلیل استفاده نادرست است. اما توصیه می کنیم برای اطمینان بیشتر، در حین رابطه یک نیم نگاهی به آن داشته باشید.

البته نه به آنگونه که فکر شما مشغول شود و لذت رابطه کاهش یابد. مثلاً در پوزیشن هایی که مرد می تواند آلت خود را ببیند یک نگاه کافی است، نگران نباشید.

۱۴- اگر کاندوم پاره شد چکار کنیم؟

در صورتی که محصول شما در حین رابطه جنسی پاره شد، خونسردی خود را حفظ کنید. در این زمان شما می توانید از هشت عدد عدد قرص ضدبارداری با دوز پایین با نام LD و یا چهار عدد قرص با دوز بالا با نام HD و یا یک عدد از قرص های اضطراری با نام Emergency استفاده کنید.

البته این نوع از قرص خوردنِ اضطراری نباید بیش از دو یا سه بار در سال برای بانوان مورد استفاده قرار بگیرد چراکه باعث شوک هورمونی می شوند و تعادل هورمون ها و عادات ماهیانه خانم ها را دچار اختلال می کند و استفاده بی رویه از قرص های ضد بارداری حتی ممکن است سرطان زا باشد.

مقاله عوارض قرص ضد بارداری را بخوانید

 • ۸ عدد قرص LD را به صورت چهار عدد در هر ۱۲ ساعت بخورید.
 • ۴ عدد قرص HD را به صورت دو عدد در هر ۱۲ ساعت بخورید.
 • یک عدد قرص اضطراری را بعد از رابطه بخورید.
 • برای خوردن تمام قرص های فوق، نهایتاً تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه جنسی فرصت دارید، اما بهتر است به منظور جلوگیری از بارداری زودتر آنان را مصرف نمایید.

۱۵- استفاده همزمان از یک کاندوم در رابطه مقعدی و واژنی ممنوع است !!!

 

 

بارها درباره مضرات رابطه مقعدی بحث کرده ایم، اما اگر شما و همسرتان این نوع از رابطه را دارید به هیچ عنوان حق ندارید پس از دخولِ آلتِ مردانه در مقعد چه با استفاده از کاندوم و چه بدون آن، به سرعت و بدون شستشوی کامل با آب و صابون و خشک کردن آلت، وارد رابطه واژنی شوید.حتماً مقاله رابطه جنسی ایمن را بخوانید.

برخی از کاربران گمان می کنند در صورتی که در رابطه مقعدی مرد از کاندوم استفاده می کند، پس دیگر بیماری های مقاربتی دیگر منتقل نمی شوند، در صورتی که اینگونه نیست و استفاده مرد از کاندوم در رابطه مقعدی فقط مرد و زن را به طور نسبی محافظت می کند و خود کاندوم آلوده می شود و حق ندارید با یک محصولِ آلوده رابطه واژینال داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر مقاله بیماری های جنسی را بخوانید.

۱۶- کاندوم را با دقت از روی آلت خود خارج کنید

 

 

 

پس از انزال و اندکی پس از رفع هیجاناتِ ناشی از ارگاسم و انزال، سعی کنید انتهای کاندوم را به سفتی گرفته و آن را بدون ریختن مایع منی از روی آلت خود خارج کنید.

بهتر است قبل از آنکه آلت شما نعوظ خود را از دست بدهد این کار را انجام دهید چون خوابیدنِ آلت و کوچک شدن سایز آن باعث شل شدن کاندوم می شود  و در نتیجه امکان دارد مایع منی نیز از آن خارج شود.

۱۷- کاندوم را با دقت دور بیندازید

 

کاندوم را داخل یک دستمال گذاشته و بعد به دور بیندازید

 

در مرحله آخر پس از جدا نمودن کاندوم از روی آلت، آن را در داخل یک دستمال کاغذی بپیچید و آن را داخل سطل زباله بیندازید.

برای خرید انواع کاندوم اینجا را کلیک کنید

منابع :

فروشگاه اینترنتی زوج بازار

site1

site2

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *