بوی بد واژن

از ارتباط PH واژن با بوی بد آن چه می دانید؟ | زوج بازار

ارتباط بوی بد واژن با PH آن

همه خانم ها نگران سلامتی ناحیه تناسلی خود هستند و سعی در مراقبت از آن دارند. اما گاهی با انجام کارهای نادرست موجب برهم زدن تعادل طبیعی واژن و در نتیجه بروز عفونت و مشکلات احتمالی دیگری می شوند. در این مقاله قصد داریم تا به صورت مختصر و مفید در مورد PH واژن با شما صحبت کنیم. پس با زوج بازار همراه باشید.

در واژن سالم باکتری های متعددی زندگی می کنند که یکی از آنها لاکتوباسیل ها هستند. تنیجه فعالیت این باکتری ها بیشتر اسید لاکتیک است. بعضی دیگر از آنها علاوه بر تولید اسید لاکتیک ، ماده دیگری نیزبه نام هیدروژن پراکسید ترشح میکنند که یک ضد عفونی کننده طبیعی است.

حضور این دو ماده در واژن سبب بالا رفتن قدرت دفاعی واژن می شود. لاکتوباسیل ها در محیط اسیدی قادر به ادامه زندگی هستند و از طرفی باکترهای مولد عفونت در چنین محیطی قادر به رشد و تکثیر نیستند. در نتیجه سلامت واژن به ph آن وابسته است.

 Ph  که مخفف potential of hydrogen   است کمیتی است که میزان اسیدی یا بازی(قلیایی) بودن مواد و محیط را بازگو می کند. Ph  در بازه صفر تا ۱۴ متغیر است. عدد صفر اسیدی ترین محیط و عدد ۱۴ بازی ترین محیط را مشخص می کند. عدد ۷ نیز ph خنثی نامیده می شود.

واژن(vagina) دارای محیط اسیدی است و ph  آن بین ۳٫۸ تا ۴٫۵ می باشد. بهم خوردن این ph طبیعی و تغییر آن به سمت بازی شدن می تواند بوی ناخوشایندی مثل بوی ماهی تولید کند. در دوران قاعدگی نیز چنین بویی استشمام میشود و آن به دلیل خنثی و حتی کمی قلیایی بودن ph  خون است.

بوی بد واژن

 

عوامل بر هم زننده PH واژن

واژن دستگاهی خود تمیز شونده است و نیازی به شستشوی داخلی ندارد. به همین دلیل استفاده از دوش واژینال توصیه نمی شود. بعضی از خانم ها اقدام به تمیز کردن داخل واژن خود را با استفاده از آب و مواد شوینده و گاهی فشار آب به تنهایی می کنند که این کار خود موجب بروز عفونت بیشتر می شود.

برای شستشوی قسمت بیرونی واژن هم نباید از صابون های معمولی که محیط را قلیلیی میکنند استفاده کرد. بهترین مواد برای شستشوی واژن ژل های سشتشوی مناسبی است که در بازار موجود است و باعث حفط تعادل محیط طبیعی واژن می شود .

از عوامل دیگر برهم زننده ph  واژن ترشحات جنسی مردانه است چون ph  خنثی یعنی حدود عدد ۷ را دارد و با قلیایی کردن محیط زمینه ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

صابون های ضد عفونی کننده هم میتوانند باز بین بردن باکتری های مفید واژن موجب بالا رفتن ph  و فراهم کردن زمینه جهت بروز عفونت شوند.

پس خانم های عزیز در تهیه مواد شوینده ناحیه تناسلی همواره دو نکته را در نظر داشته باشند

 • همه شوینده ها برای شستشوی واژن مناسب نیستند و شوینده‌های دارای PH اسیدی نقش مهمی در حفظ PH اسیدی واژینال دارند.
 • حضور اسید لاکتیک در شوینده‌ مناسب به دفاع علیه باکتری‌ های مضر کمک می‌ کند.

 

پیشنهاد زوج بازار برای شستشوی ناحیه واژن، تهیه ژل شستشوی بانوان با اسیدیته مناسب است.

 

 

4 پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت می گوید

   با سلام
   بله. ژل بهداشتی بانوان با متعادل نمودن ph واژن به مرور زمان بوی بد واژن را از بین می برد. البته شما باید اول مطمئن باشید که عفونت واژینال نداشته باشید.

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *