زود انزالی

انزال زودرس : درباره زود انزالی بیشتر بدانید – زوج بازار

 انزال زودرس یا زود انزالی (premature Ejaculation) یکی از بیماری های رایج جنسی در زمینه اختلالات ارگاسم در میان آقایان است. در حقیقت توانایی مرد در کنترل زمان انزال جنبه مهمی در رسیدن به اوج لذت جنسی دارد.به نقل از دکتر فرهنگ هلاکویی یک مرد سالمِ معمولی بایستی توانایی کنترل انزال خود را مانند کنترل ادرار داشته باشد.همین نکته در اینجا ضروری است که این جمله بدان معنا نیست که یک مرد بتواند ساعت ها به رابطه جنسی خود ادامه دهد، بلکه منظور تسلط مناسب مرد بر جریان انزال تا هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم است.

در مباحث مربوط به علوم جنسی و زوج درمانی از این بیماری با نام های دیگری نیز یاد می شود از جمله :

  • انزال سریع (Rapid Ejaculation)
  • عدم کنترل انزال (Poor ejaculatory control)
  • انزال زودتر از زمان موردنیاز (Ejaculating sooner than desired)

پیش از دوران جدید درمان های جنسی، اغلب مردانی که دچار زود انزالی می شدند، باقی عمر خود را با این نارسایی زندگی می کردند. در آن دوران، چون علت این اختلال جنسی مشخص نبود و کسی راه و روشی برای درمان آن نمی شناخت، کمتر کسی می توانست به بهبود خود امیدی داشته باشد. تا پیش از این دوران جدید، پزشک ها روغن های بی حس کننده را توصیه می کردند که کارساز نبود و روان کاوی هم علی رغم وقت و هزینه فراوانی که داشت (سه تا پنج بار در هفته برای چند سال) ، در مداوای این اختلال جنسی مردان کارایی لازم را نداشت.

خوشبختانه در چند سال گذشته پزشکیِ روابطِ جنسی پیشرفت های فراوانی کرده است. امروزه این بیماری یا اختلال را که گاهی آثار بسیار مخربی بر زندگی افراد می گذارد، بسیار بهتر می شناسیم. راه کارهای کوتاه مدتِ درمانِ این اختلال، روز به روز بهتر می شود و برای مردهایی که به سرعت به ارگاسم یا اوج لذت جنسی می رسند، فنون و تدابیر متعددی شناسایی شده است. به طوریکه امروزه بیش از ۹۰ درصد آنان در مدت زمان حدود ۱۴ هفته درمان می شوند در حالی که در گذشته این مشکل تا پایان عمر در کنار آنان بود.

دکتر هلن کاپلان در کتابِ “چگونه بر انزال زودرس غلبه کنیم؟ ” این موضوع را این طور بیان می کند:

مردهایی که از لحاظ رفتار جنسی، عادی و طبیعی به شمار می آیند، به طرزی اختیاری و ارادی بر بازتاب انزال خود (Ejaculatory reflex) تسلط دارند. تسلطِ اختیاریِ عادی به این معنی نیست که شخص می تواند ساعت ها خود را نگه دارد و همین که همسرش آماده شد به سرعت با او هماهنگ شود. چراکه چنین چیزی شدنی نیست مگر اینکه شخص گرفتار اختلالی برعکس این مورد به نام دیر انزالی یا انزال تاخیری (Retarded Ejaculation) باشد.

تسلط مناسب بر انزال، هنگامی وجود دارد که مرد تا هنگام رسیدن به اوج تحریک و لذت بتواند خودش را نگه دارد، طوری که وقتی به خودش می گوید “رها کن”، بتواند انزال داشته باشد یا چنانچه بخواهد به صورت هیجانی(Excitement) به انزال برسد بتواند ظرف یک یا دو دقیقه به اوج لذت جنسی (Climax or Orgasm) برسد، یا اینکه تصمیم بگیرد دوره لذت خود را به ۵ یا ۱۰ و یا ۱۵ دقیقه برساند و به رابطه خود ادامه دهد. در مواردی نیز ممکن است مرد بخواهد آن قدر خودش را نگه دارد تا همسرش به ارگاسم برسد، یا اینکه گاهی هیجان های خودش را دنبال کند و شاید همسرش پیش از عمل دخول یا پس از آن به اوج برسد.

اما کسانی که گرفتار زود انزالی هستند، این تسلط اختیاری را یاد نگرفته اند و در این زمینه اختیاری از خود ندارند. آنان همین که به هیجان می رسند، ناخواسته و به سرعت، بدون اختیار انزال پیدا می کنند.

چند درصد از آقایان زود انزالی دارند؟

جواب این سوال چندان دقیق مشخص نیست ولی طبق یکی از مقالات علمی معتبر میزان آن بین ۴ تا ۳۰ درصد گزارش شده است. در صورت تمایل می توانید منبع اصلی این آمار را که لینک آن در زیر آمده مشاهده نمایید:

چند درصد از مردان زود انزالی دارند

به هر حال این میزان از جمعیت کل آقایان آمار زیادی محسوب می شود  و از آن مهم تر زود انزالی منجر به اختلالات جنسی دیگری از جمله دشواری در نعوظ، عدم ارگاسم زن، تمایل جنسی کم و یا انزجار از مسایل جنسی می شود.

تعاریف و معنای انزال زودرس

تا کنون معیارهای زیاد و گوناگونی در رابطه با زود انزالی مطرح شده است  که اغلب آن ها بر اساس سرعت و شتاب انزال در بیمار است، برخی از آن ها عبارتند از :

  • انزال در مدت زمان زیر دو دقیقه پس از دخول در واژن
  • انزال در کمتر از ۱۵ ضربه در داخل واژن
  • انزال مرد قبل از رسیدن زن به ارگاسم

 مدت زمان و تعداد دفعات ضربه در معیارهای فوق طبق نظریه های مختلف تغییر می کند و مردان را برای شناسایی انزال زودرس، کمی دچار سردرگمی می کند. لذا زوج بازار در اینجا دو معیار مرجع را برای تشخیص اختلاال انزال زودرس معیار قرار می دهد :

  • انجمن بین المللی پزشکی جنسی(ISSM) : این انجمن اینگونه بیان می کند که انزال زودرس یک اختلال جنسی در مردان است که پس از دخول در واژن در مدت زمان یک دقیقه یا کمتر از آن انزال در شخص رخ می دهد و مرد توانایی تاخیر در آن را ندارد و این موضوع عواقبی همچون ناراحتی، نا امیدی و کاهش برانگیختگی جنسی در مرد را به دنبال دارد.
  • سازمان بهداشت جهانی(WHO) : طبق گفته دکتر هلن سینگر، انجمن روان پزشکی آمریکا و سازمان بهداشت جهانی تعریف ایشان را از این بیماری پذیرفته اند که در آن ویژگی اصلیِ انزال زودرس، نداشتنِ اختیار کافی بر انزال خویش و درنتیجه بی اختیاری در رسیدن به ارگاسم ناخواسته است.

برای دانستن دلایل ایجاد زود انزالی و راه های پیشگیری از آن با ما همراه باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *