اسرار قاعدگی

اسرار مربوط به قاعدگی خانم ها | زوج بازار

نوسانات ماهانه هورمون ها می تواند باعث افسردگی ، خوشحالی، پرانرژی بودن یا بی علاقگی به رابطه جنسی یا شهوتی شدن زنان داشته باشد. اما اگر شما بتوانید این تغییرات را پیش بینی کنید می توانید از لحظات خوبتان بهترین استفاده را کنید.و این زمان را طولانی تر کنید. قاعدگی معمولا تا زمان یائسگی یعنی سنین ۴۵ تا ۵۵ ادامه خواهد داشت پس لازم است که همه خانم ها بدن خودشان را برای داشتن روزهای بهتر بشناسند.

متوسط سیکل قاعدگی های خانم ها ۲۸ روز است اما بین بزرگسالان بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است. همچنین در نوجوانان بین ۲۱ تا ۴۵ روز ممنکن است بطول بیانجامد. در اینجا چرخه خصوصیات خانم ها را از روز ۱ تا ۲۸ بررسی کرده و راهبردها و روش هایی برای کنترل و تنظیم رفتارهایتان به شما معرفی خواهیم کرد. شما هم میتوانید بعد از خواندن این مقاله کاغذ و قلم آماده کنید و حالات مختلف خود را در طول دوره قاعدگیتان یادداشت کنید تا به نتایج دقیق تری در مورد خودتان برسید.

روزهای ۱ تا ۷ قاعدگی:

 • برای بدنتان هفته بدی است

دوران قاعدگی تان روز اول شروع شده و به همراه خود حالات بدی مثل اسهال به همراه می آورد (به خاطر بالا رفتن میزان پروستاگلاندین، ماده شیمیایی که باعث تحریک روده می شود، این حالت ایجاد می شود)

 • برای مغزتان هفته خوبی است

همینطور که به روز ششم نزدیک می شوید، وارد یک مرحله فولیکولی می شوید. این زمان دوران آرامی است که تخمک ها رشد کرده و آماده می شوند تا از تخمدان بیرون بیایند. برای کارهایی که نیاز به خلاقیت و ابتکار دارند، دوران فوق العاده ای است.

 • برای رابطه جنسی زمان خوبی است

میزان کم استروژن باعث می شود که دیرتر تحریک شوید به همین خاطر از همسرتان بخواهید که کمی بیشتر فعالیت کند

روزهای ۸ تا ۱۴ قاعدگی:

 • برای باروری زمان خوبی است

همینطور که بدنتان خود را برای تخمک گذاری  (Ovulation ) در روز ۱۴ آماده می کند، میزان استروژن کم کم افزایش می یابد. علائمی که به شما کمک می کند تا بفهمید تخمک گذاری انجام شده یا خیر و قدرت باروری دارید شامل موارد زیر است:

تغییر رنگ مایع تخلیه شده از مهبل از زرد به سفید گراییده تا اینکه کاملا شفاف شود. در بعضی زن ها خونریزی خفیف و دل درد هم اتفاق می افتد.

 • برای خلقتان هفته خوبی است

استروژن در ابتدا به صورت یکنواختی افزایش می یابد، اما بعد از چند روز افزایش سرعت می گیرد.  روز ۱۴ (تخمک گذاری) شما دیگر احساس تعادل می کنید. حال و حوصله پیدا می کنید و اعصابتان راحت است.

 • برای رابطه جنسی خوب است

رابطه جنسی در این دوره بسیار لذت بخش و ارگاسم بهتری  خواهید داشت. همسرتان نیز همراه شما لذت زیادی خواهد برد.

روزهای ۱۵ تا ۲۱ قاعدگی:

 • برای پوستتان هفته بعدی است

پوشش رحم دوباره در حال ساخته شدن است و شاید در این دوره جوش و لک روی پوستتان مشاهده کنید. در چنین وضعیتی می توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید. اگر لازم باشد احتمالا متخصص مربوطه برایتان آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

 • برای اعتماد به نفستان هفته خوبی است

به اواسط هفته که می رسید میزان پروژسترون افزایش می یابد که یک خوشحالی و خوشبینی ناگهانی به شما می دهد. در این دوران سعی کنید به کارهایی بپردازید که همیشه دوست داشتید آنها را انجام بدهیدو تا می توانید از این دوران لذت ببرید.

روزهای ۲۲ تا ۲۸ قاعدگی:

 • برای (علائم قبل از قاعدگی) هفته بدی است

میزان پروژسترون به بالاترین حد خود رسیده و نشانه ای است برای این که شما به دوره قبل از قاعدگی وارد شده اید. البته ممکن است هیچ گونه علائمی (از درد سینه گرفته تا سر درد) نداشته باشید و یا فقط بعضی از آنها را در خود مشاهده کنید. به خاطر ترشح میزان کمی هورمون مردانه، ممکن از با علائم زیاد شدن موی صورت و یا تند شدن بوی عرق بدن مواجه شوید.

 • برای روحیه تا هفته بدی است

ممکن است در این دوران احساس افسردگی کنید. اشتهایتان نیز بسیار بالا خواهد روفت و ممکن است برای رفع این گرفتگی و افسردگی زیادتر از حد معمول غذا بخورید. پس بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که حال شما را بهتر می کند. مثلا برگر بوقلمون یا سیب زمینی پخته که هر دو دارای آمینو اسیدی هستند که به بهبود روحیه کمک می کنند. اگر احساس نفخ داشتید از غذاهای پرپروتئین، کم کربوهیدرات و کم نمک استفاده کنید. هم حالت نفخ را از بین خواهد برد و هم به تقویت روحیه شما کمک خواهد کرد. نگران چاق شدن هم نباشید، بخاطر بالا بودن درجه حرارت، بدن شما کالری بیشتری را خواهد سوزاند.

 • برای رابطه جنسی هفته خوبی است

تولید تستوسترون بیشتر، باعث آرام شدن و در نتیجه جذابتر شدن صدایتان می شود.

روز ۲۸ قاعدگی:

با علائمی مواجه رو به رو خواهید شد که به شما می گوید فردا روز قاعدگی تان است. علائمی مانند :باد کردن شکم، کم خوابی و سر درد.

همچنین بخوانید: سندروم پی ام اس

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *