کاندوم چیست؟ : معرفی انواع کاندوم-زوج بازار

کاندوم پوششی است کشسانی به منظور جلوگیری از بارداری (pregnancy) و انتقال بیماری های مقاربتی(sexual transmitted disease) که امروزه به لطف وسایل ارتباط جمعی تقریباً به گوش هر شنونده ایی رسیده است. اما هنوز نکات مهمی درباره آن وجود دارد که سوال “کاندوم چیست؟” شاید آن قدر ها هم ساده نباشد.

یکی از بیماری های مسری مهم در سرتاسر جهان از جمله کشور ما، ایدز می باشد که از طریق ویروس HIV منتقل می شود. همچنین یکی از راه های شایع انتقال این ویروس رابطه جنسی است. اغلب مبتلایان به این بیماری(حدود ۷۵ درصد) در رده سنی ۱۵ تا ۵۰ سال قرار دارند، به عبارت بهتر یعنی جمعیت فعال و مولد جامعه که سلامتی آنان نقش بسزایی در توسعه کشور دارند در معرض شدیدتری از این بیماری قرار دارند. لذا آموزش روابط جنسی از اصول مهم سلامت جامعه شناخته می شود که متاسفانه در کشور ما چندان رضایت بخش نیست. فروشگاه زوج بازار سعی می کند با مقالات آموزشی خود قدم کوچکی در بهبود روابط زوجین بردارد.

 

آمار های جهانی چه می گویند؟

طبق آمار سازمان ملل متحد تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی نزدیک به ۳۷ میلیون نفر در سرتاسر جهان، مبتلا به ویروس HIV بوده اند که فقط ۶۰ درصد آن ها از بیماری خود آگاه بوده اند و باقی ۴۰ درصد مبتلایان حتی از بیماری خود اطلاعی نداشته اند.

آمار سازمان ملل در رابطه با ایدز

 

مهم ترین دلیل انتقال این ویروس، رابطه جنسی است که شامل روابط سالم و ناسالم می شود. این عامل در منطقه خاورمیانه که کشور ما ایران نیز جزو آن می باشد، نرخ نزدیک به ۷۰ درصد را در خود جای داده است. یعنی مهم ترین علت انتقال بیماری ایدز، رابطه جنسی است که کاندوم ابزار بسیار مناسبی برای کنترل آن است. لذا اینکه بدانیم کاندوم چیست؟، یک ضرورت امروزی در سطح جامعه ما باید باشد.تماس جنسی محافظت نشده و عدم استفاده از کاندوم تهدیدی جدی برای جمعیت فعال کشور به ویژه برای جوانان است

 

آمار سازمان ملل متحد از ایدز در خاورمیانه

کاندوم یکی از بهترین و کم خطرترین روش ها برای جلوگیری به ویروس بیماری های مقاربتی است. به طور کلی کاندوم به عنوان مانعی در برابر ویروس های مسری جنسی(Sexual transmitted infections)  است.

دسته بندی کلی کاندوم ها

دسته بندی های مختلفی برای این محصول وجود دارد اما در مجموع به سه دسته اصلی یا کلی تقسیم می شوند.

دسته بندی کلی کاندوم ها

 

برای مشاهده دسته بندی کامل کاندوم ها می توانید مقاله انواع کاندوم را بخوانید.

– کاندوم مردانه

کاندوم های مردانه بایستی در حالت نعوظ کامل بر روی آلت جنسی مرد کشیده شوند. یکی از مشکلات شایع جنسی در آقایان انزال زودرس(premature ejaculation) است که کاندوم های مردانه به طور قابل توجهی می توانند این مشکل را بهبود ببخشند. بهتر است پیش از اولین دخول توسط مرد، از کاندوم مردانه استفاده شود و برای جلوگیری از پاره شدن آن ها حتما از لوبریکانت یا ژل های روان کننده جنسی استفاده شود. این کاندوم ها از جنس لاتکس ساخته می شوند که در ادامه به بررسی آن هم می پردازیم.

کاندوم مردانه

– کاندوم زنانه

کاندوم  زنانه را بر خلاف کاندوم مردانه تا ۸ ساعت قبل از آمیزش جنسی میتوان در واژن قرار داد و بدین ترتیب دمای آن بالا میرود و هم دمای واژن می شود. در نتیجه می تواند حس بهتری را ایجاد نماید. جنس این کاندوم ها از پلی اورتان می باشد.

نکته مهم: هرگز نباید به صورت همزمان از کاندوم های زنانه و مردانه استفاده کرد زیرا باعث پارگی آنها میشود.

 

کاندوم زنانه

 

– جنس کاندوم ها

 اکثر کاندوم ها از جنس لاتکس(latex) می باشند اما به دلیل اینکه تقریبا ۱ الی ۲ درصد مردم به آن حساسیت دارند، شرکت های سازنده از مواد دیگری نظیر پلی اورتان(Poly urethane) نیز در تولید آن استفاده کرده اند و افرادی که به لاتکس حساسیت دارند می توانند از آن ها استفاده کنند. کاندوم های پلی اورتان نسبتاً گران تر هستند و استفاده از آنها کمی دشوارتر است. اما گرما را بهتر از کاندوم لاتکس هدایت می کنند. نازکتر و نرم تر هستند و بر خلاف کاندوم لاتکس بی بو است. کاندوم های لاتکس تنها باید با روان کننده هایی استفاده شوند که بر پایه آب ساخته شده اند. در غیر این صورت احتمال پارگی آنها وجود دارد. اما کاندوم های پلی اورتان با روان کننده های روغنی مانند وازلین هم می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. نوع دیگری از کاندوم هم وجود دارد که از روده بره (lambskin) ساخته شده است که به آن کاندوم طبیعی(Natural condom) نیز می گویند. این کاندوم انتقال حرارت را به خوبی انجام می دهد و تماس پوستی را بهتر انتقال می دهد اما در برابر عبور ویروس ها و باکتری ها مقاوم نیست و همچنین جای کمی برای منی در آن تعبیه شده است. منافذ کاندوم ها به قدری ریز است که حتی ویروس ها و اسپرم ها نیز توانایی عبور از آن را نداشته و کمپانی های تولید کننده به وسیله اشعه آن ها را تست می کنند.

کارایی کاندوم لاتکس تقریبا ۸۰-۹۰ درصد می باشد اما برای کاندوم پلی اورتان ۷۵ درصد است.

درصد شکست کاندوم اگر درست استفاده شود ۳ درصد است ولی اگر در هنگام استفاده دقت لازم نشود تا ۱۴ درصد نیز ممکن است شکست داشته باشد (یعنی از هر ۱۰۰ زن ۱۴ نفر در طول یک سال باردار می شوند). اما بطور متوسط میران شکست ان ۱۰ درصد است.

– سایز کاندوم

اگرچه کاندوم ها خاصیت کشسانی دارند اما با توجه به اندازه عضو جنسی افراد جامعه نیز ساخته می شوند. سایز آلت جنسی مردانه یا زنانه یک عامل وراثتی است که در نقاط مختلف جهان امکان دارد تفاوت هایی وجود داشته باشد، از اینرو شرکت های تولید کننده کاندوم به منظور تطابق بهتر کاندوم با عضو جنسی مردانه یا زنانه عامل سایز را نیز در دو گروه بزرگ و کوچک در نظر می گیرند.

 

سایز های مختلف کاندوم

امروزه کاندوم های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد و ما در این مقاله فقط به دسته بندی اصلی آن ها اشاره کردیم. برای بررسی جزئیات دقیق تر می توانید به سایر مقالات و محصولات ما رجوع کنید.

2 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *